„Mám podaný životopis, ale bez maturity to budu mít s nástupem do práce těžší. Zaměstnají mne spíše jen jako ošetřovatelku než li zdravotní asistentku," říká smutně Michaela Brodníčková, studentka Střední zdravotnické školy v Chomutově, která nobstála u státní maturity.

Také ona musela požádat o přezkum své maturitní zkoušky krajský úřad stejně tak, jako 485 studentů v Ústeckém kraji a stejně tak jako 72 studentů na Chomutovsku. Ani tam ale, stejně jako 93 procent studentů, neuspěla.

Žádosti o přezkoumání slohových prací či didaktických testů z německého jazyka byly doknce zamítnuty zcela všechny. „Chyběl mi jen jeden bod ze slohové práce z německého jazyka," přibližuje svůj problém Michaela, které odvolání doporučili i její učitelé. Didaktický test z němčiny jí nevyšel o šest bodů, tam už odvolání ani nezkoušela.

Většina studentů ale požadovala po úřadu přezkoumání slohové práce z českého jazyka. Nejčastěji si podle mluvčí kraje Magdaleny Hanáčkové stěžovali na subjektivitu hodnocení a jeho nedostatečné odůvodnění. Postrádali konkrétně vyznačené chyby v písemných pracích.

Opravné maturity tyto studenty čekají již za měsíc. „Pokud opravné zkoušky znovu neudělám, zbyde mi už jen jeden pokus," říká Michaela. „Myslím, že maturitu, která se skládala dříve, bych zvládla bez problémů," dodává.

Opravné maturity navíc mnoho studentů absolvuje v cela cizím prostředí. „V září musím jít dělat opravné zkoušky na jinou školu. To bude ještě horší. Mám z toho docela strach," komentuje opravný systém Michaela.

Těm, kteří byli u krajského úřadu úspěšní, CERMAT známku změnil. „Jejich známka z písemné práce byla změněna a kvůli přijímacímu řízení na vysoké školy obdrželi opravená vysvědčení ve velmi krátké době po rozhodnutí krajského úřadu," doplnila Ladislava Poupalová z odboru školství, mládeže a tělovýchovy Krajského úřadu Ústeckého kraje.

V celé České republice letos u státních maturit neuspělo téměř 20 tisíc studentů z celkem 103 tisíc studentů z 1 243 škol. Více než osm tisíc se snažilo využít možnosti odvolání.

Poslední možností pro neúspěšné studenty je soud. Přezkoumání výsledků u této instituce doporučje studentům dokonce i ombudsman Pavel Varvařovský. Žalobu je ale nutné podat dva měsíce od doručení rozhodnutí zároveň se žádostí o její přednostní projednání. Kancelář veřejného ochránce práv totiž může pouze prověřit, zda úřady postupovaly v souladu se školským zákonem a v odůvodněných případech požádat o přezkum ministerstvo. To ale nemusí vyhovět. Soud ale může rozhodnutí úřadů zrušit a věc jim vrátit k dalšímu řízení.

Michaela o této možnosti neuvažuje. „Spolužák se odvolával již dvakrát a ani jednou neuspěl. Už jsem to vzdala," uzavírá.