Kdo si pamatuje loňský ročník, vybaví se mu kromě závodů také svetry, čepice, kapuce, horké čaje… Jenže zatímco loni zářijovým dračím lodím počasí moc nepřálo, letos by to mělo být jinak. Meteorologové slibují na víkend jasno a slunečno.

Pět set účastníků

Dvacetičlenné posádky rozčeří poprvé hladinu za zvuku bubnů v 10 hodin a pořadatelé stejně jako loni očekávají účast až pěti set profesionálů, amatérů, ale také školáků.

„Naším cílem je zapojit do pravidelných a zajímavých pohybových aktivit širokou veřejnost a právě tento závod je názorným příkladem, jak toho dosáhnout," uvádí předseda České unie sportu Miroslav Jansta. „Jeho význam i obliba už překročily hranice města či regionu a považujeme ho za výbornou inspiraci pro další pořadatele." Také proto se pohár letos právem stal součástí projektu České unie sportu ČUS Sportuj s námi. Hlavním partnerem tohoto projektu je společnost Synot a mediálním partnerem Chomutovský deník.

Závodit budou profíci i školáci

Účastníci budou závodit na 12,5 metrů dlouhých lodích s obřími vyřezávanými hlavami ve třech kategoriích: Fun (bez omezení), Grand Prix (v sestavě minimálně se čtyřmi ženami) a základní nebo střední školy.

Pořadatelé z oddílu kanoistiky Sportclub 80 Chomutov zachovali také pro letošní rok osvědčený model - soutěžit se bude na trasách o délce 200 a 1000 metrů. Kratší vzdálenost absolvují zúčastněné lodě minimálně třikrát a na start se postaví vždy čtyři vedle sebe. Kilometrovou trať, která se jezdí intervalově a s obrátkou, absolvují jednou.

„Počítáme, že nám v těchto dnech, kdy začne škola, přibude ještě několik školních posádek. Termín přihlášek oficiálně vypršel ve středu, ale pokud se někdo přihlásí i v den závodu, na start ho také pustíme," dodává pořadatel Karel Mihal.

Kategorii Fun tvoří amatéři většinou party přátel, kolegové z práce nebo rodinné týmy, kteří mají jízdu na dračích lodí jako svého koníčka. Kategorie Grand Prix je určena profesionálům, kteří za sebou mají pravidelný trénink. Školní posádky jsou sestaveny z děti většinou z druhého stupně základních škol s jedním, maximálně dvěma členy pedagogického doprovodu. Bubeníka v případě potřeby organizátoři posádkám zajistí.

Nemáte parťáky? Nevadí!

Letos organizátoři vypsali novou kategorii pro jednotlivce, kteří by se chtěli na dračí lodi svést, ale nemají už další partnery. „Zajímavé je, že se nám zatím nikdo nezaregistroval," lituje trochu Mihal. Šance však ještě je.