“Vaše jízdní doklady, prosím.“ S touto větou obcházejí revizoři vozy MHD a kontrolují, zda se spolu s ostatními nevezou i černí pasažéři. Od 1. dubna už od nich stačili vybrat na pokutách tisíce korun.

„Vyznáváme nulovou toleranci,“ informoval ředitel Dopravního podniku měst Chomutova a Jirkova DPCHJ) Jiří Melničuk. Revizoři prostě na žádné výmluvy neslyší. „Zvláště pak nemáme žádné slitování s těmi, kdo zneužívají průkazy zdravotně postižených. Nedočkají se prominutí, kdyby kontrolorům vyprávěli cokoli,“ zdůrazňuje ředitel.

Jediný pardon

Za dobu novodobého působení revizorů v Chomutově a v Jirkově dopravce udělal výjimku jen v jediném případě. Stalo se, že si staří manželé vyměnili průkazky s časovým kupónem a pán cestoval na doklad své ženy. „V systému jsme zjistili, že má i on zaplacený časový kupón, a tak dostal jen symbolickou pokutu,“ doplnil Jiří Melničuk.

Na jízdenky si nezvykli

Nejčastěji rozdávají revizoři pokuty kvůli zneužívání nepřenosných BUSkaret a slevových legitimací. Vyfasovali je ale také cestující, kteří podcenili situaci a po nástupu zahodili tištěnou jízdenku pro jednorázovou přepravu. Po zkušenosti z uplynulých let, kdy se platilo drobnými v pokladně u řidiče, mají stále za to, že je jízdenka zbytečná. Každý, kdo ji ale zmuchlá a vyhodí, špatně dělá.

„Všichni cestující jsou povinni mít u sebe jízdní doklad, jinak dostanou pokutu,“ zní jednoznačné stanovisko dopravce. „Navíc řidiči na to upozorňovali cestující už od podzimu,“ řekla k tomu vedoucí přepravní kanceláře a přepravní kontroly Petra Sakařová. O novince informují i spoty na LCD monitorech ve vybraných spojích.

Právníci zatím nemají práci

Nejmenší pokuta je pět set korun. Černý pasažéři ji platí na místě nebo v některé z přepravních kanceláří, pokud to stihne do deseti dnů. Jakmile tuto lhůtu překročí, peněžní trest se automaticky zdvojnásobí. Jestliže dotyčný nezaplatí ani do třiceti dnů, pak vše dopravní podnik předá právní kanceláři. Výsledná částka za jednu cestu tak může vyjít až na dvacet tisíc korun. Podle ředitele zatím žádná nevyřízená pohledávka k exekutorům neputovala. „Na to je ještě krátká doba. Kontroly začaly teprve v dubnu, takže se zatím nestalo, že by někomu vypršel termín,“ dodal.