Dopravní podnik měst Chomutova a Jirkova by rád koupil firmu, která zajišťuje autobusovou dopravu ve Středočeském kraji (více v infoboxu dole). Chomutov a Jirkov na tom mohou paradoxně získat, protože pokud podnik vydělá peněz dost jinde, nebude tolik žádat po městech na provoz MHD.

Proto také zastupitelé obou měst postup ředitele Jiřího Melničuka schválili. Přestože ne jednohlasně. Třeba v Chomutově se proti ozval Pavel Karel Markvart (ODS). „Dopravní podnik jsme přece zakládali proto, aby sloužil především občanům Chomutova a Jirkova, tak proč teď chceme podnikat někde jinde?" podivoval se.

Podle Jiřího Melničuka, jak to vysvětloval i přímo na zasedání, ale podnik žádné omezení od měst nemá. Je to akciová společnost a má vykazovat zisk. „Proč podnikat jinde? Protože to nese peníze," odpověděl jednoduše. Náměstek primátora Jan Řehák pak doplnil, že výdělečné podnikání, byť mimo okres, může snížit tlak na města, která podniku každý rok doplácejí na ztrátovou městskou dopravu.

Markvart přesto příliš spokojen nebyl. „Taky nechci, aby Chomutovská bytová kupovala byty ve Velvarech nebo Kultura a sport provozovala chod strahovského stadionu," pustil se do srovnání s jinými obchodními organizacemi města. „Proto jsme je přece nezakládali." Dokonce poněkud kacířsky nastínil jinou cestu, jak vydělat/ušetřit. „Můžeme přece omezit služby," navrhl řešení, za které by si u lidí asi plusové body nevysloužil.

Dopravní podnik nicméně od Chomutova i Jirkova dostal svolení, aby se výběrového řízení zúčastnil. To stále probíhá, podnik se společně s dalšími zájemci dostal do druhého kola a podal nabídku na odkoupení společností.

Koho chce vlastně podnik koupit?
Dopravní podnik se přihlásil do tendru na odkoupení stoprocentní majetkové účasti ve společnostech PROBO BUS a.s. a ABELLIO CZ a.s. Prodává je nizozemská společnost Abellio. Jejich hlavní činností, kterou v současnosti zajišťuje kolem 200 zaměstnanců, je autobusová doprava. Společnost zajišťuje příměstskou a dálkovou veřejnou autobusovou dopravu v oblastech Berounska, Hořovicka a Prahy západ s dosahem do Jihočeského a Plzeňského kraje. V Berouně a Hořovicích poskytuje služby městské hromadné dopravy. Dále poskytuje smluvní a zájezdovou dopravu tuzemskou a zahraniční. Podle DPChJ je to dlouhodobě zisková činnost a vidí v převzetí firem možnost vydělat si na svůj rozvoj, aniž by to zasáhlo do současného rozpočtu podniku.