Bez občanského průkazu či pasu již za hranice České republiky nevyjede ani novorozenec. Na nový průkaz se přitom čeká přibližně měsíc. Již nyní jsou na chomutovském magistrátu fronty. S blížícím se létem se zvyšuje zájem o tyto doklady a fronty se ještě prodlužují stejně jako čekací doby na vydání dokladů.

Pokud nemáte občanský průkaz či cestovní pas v pořádku, počítejte s frontami. Ty jsou nyní na magistrátu běžné, a to i přesto, že má úřad má otevřeno pět dní v týdnu a odbavuje občany i do večerních hodin. „Fronty způsobuje šedesátiprocentní meziroční nárůst žádostí o nové občanky a pasy. Proto jsme si z ministerstva vnitra vybojovali ještě jedno pracoviště, ale i to zřejmě nebude stačit," sdělil vedoucí odboru dopravních a správních činností Bedřich Rathouský.

Ve srovnání s loňským rokem, kdy se za první čtyři měsíce vydalo dva a půl tisíce dokladů, musí úředníci pracovat více než dvojnásobně. Pro občanský průkaz či cestovní pas si již přišlo šest tisíc sto lidí.

Kdo si chce ušetřit čas, strávený ve frontě měl by se na úřad objednat pomocí sms. V současné době jsou volné termíny ještě na příští týden. Podrobný návod každý najde na www.chomutov-mesto.cz přímo na titulní straně.

Nový systém ušetří lidem čas

Žadatel o občanský průkaz či cestovní pas již nemusí shánět formulář ani fotografie. Stačí jediná cesta na úřad, kde jej úředník vyfotí přímo na přepážce a on-line s ním vyplní formulář. S sebou musí mít již jen starý občanský průkaz či pas. Dítě do patnácti let musí na úřad společně s rodiči, kteří doloží rodný list dítěte a své rodné listy. Pokud chce cestovní pas osoba starší patnácti let a mladší osmnácti, musí s sebou rovněž přivést rodiče, či mít jejich ověřený podpis.

„Průměrně se počítá s dobou odbavení jednoho klienta 15 minut, ale praktické zkušenosti nám ukázaly, že zejména u malých dětí, které jsou při focení neklidné, trvá odbavení i 40 minut," vysvětluje zdržení vedoucí oddělení správních činností Věra Krupičková.

Na vydání dokladu od podání žádosti je daná čekací lhůta třicet dní. „V tuto chvíli trvá zhotovení přibližně čtrnáct dní. Pokud se ale zvýší zájem i v jiných městech, bude se tato doba prodlužovat," informuje mluvčí magistrátu Šárka Schönová.

Občanský průkaz pro dítě stojí padesát korun. Cestovní pas pak sto. Výhoda cestovního pasu je ta, že s ním je možné vyjet i mimo země Evropské unie. Platnost u těchto dokladů není jako u dospělého například deset let. Nový se musí udělat vždy, kdy dítě změní podobu.

Kdy zajít pro občanku či pas

Pondělí 8:00 až 17:00
Úterý 8:00 až 15:00
Středa 8:00 až 17:00
Čtvrtek 8:00 až 15:00
Pátek 8:00 až 12:30
V pátek se nelze objednat pomocí sms systému

Nezapomeňte si zkontrolovat také řidičské průkazy

Pokud se chystáte na magistrát, nezapomeňte si také zkontrolovat datum vydání svého řidičského průkazu. Nejpozději do konce příštího roku by si ho mělo na Chomutovsku vyměnit dva a půl tisíce řidičů, kteří vlastní průkaz vydaný od 1.1.2001 do 31.12.2002.