Ve druhé polovině června se v prostoru uskutečnilo cvičení METRO-A 2017. Jednalo se o první část komplexního výcviku, kterým v letošním roce projde 71. mechanizovaný prapor z Hranic na Moravě. Tato jednotka, která je vybavena pásovými bojovými vozidly pěchoty, cvičí hlavně v prostoru Libavá. Vojáci tak museli zvládnout přesun téměř přes celou republiku.

„Cvičily čtyři stovky vojáků s více než šesti desítkami kusů převážně těžké techniky. Ta se do vojenského prostoru Hradiště přepravila po železnici. Další dvacítka vojenských vozidel překonala více než čtyřistakilometrovou vzdálenost mezi Hranicemi a Doupovem po vlastní ose,“ uvedl nadporučík Roman Strojvus.

Mezinárodní cvičení od pondělí

Další velké cvičení se na Doupov chystá tento měsíc. Od 10. července tam bude probíhat cvičení pozemních protiletadlových jednotek s názvem Tobruq Legacy. „Jedná se o cvičení s mezinárodní účastí a za českou armádu se jej zúčastní především příslušníci 25. protiletadlového raketového pluku,“ upřesnil Jan Šulc z Generálního štábu Armády ČR.

Vojenský újezd Hradiště na hranicích Ústeckého a Karlovarského kraje je největší v ČR. Pravidelně v něm cvičí česká i zahraniční armády, ale také policisté a hasiči.
Vojenský prostor vznikl po druhé světové válce. Kromě někdejšího okresního města Doupov kvůli tomu zaniklo 63 vesnic.

Na jeho území se ještě do loňska nacházelo 15 vesnic, ve kterých žije na šest set stálých obyvatel. V roce 2016 se prostor o sedminu zmenšil, všechna sídla se z něj vymístila. V současné době tak v prostoru už nikdo nebydlí.