Vojenský výcvikový prostor Hradiště v Doupovských horách se má více otevřít veřejnosti. Armáda a ministerstvo obrany zvažují, že by se zpřístupnily jeho okrajové části.

„Máme zájem na tom, aby se obce na hranicích vojenského prostoru rozvíjely,“ řekl ministr obrany Alexandr Vondra při setkání se starosty obcí kolem vojenského prostoru
.
„Ministerstvo pracuje na vzniku tak zvané Bílé knihy, z které vzejde mimo jiné i optimalizace vojenských výcvikových prostorů. Jaké budou konkrétní závěry, to nemohu ještě nyní říct,“ uvedl Vondra.

Jak doplnil, Hradiště jakožto vojenský újezd určitě nebude zrušen. „Doupov je náš jeden z nejdůležitějších a nejvyužívanějších vojenských prostorů,“ dodal. Podle jeho slov se je ale možné, že se posunou některá ochranná pásma vojenského prostoru.

„Na jaře by mohla být Bílá kniha dokončena a pak budeme mít tři čtvrtě roku na její legislativní projednání, takže od roku 2012 by mohla vejít v platnost. Optimalizace hranic vojenského újezdu by mohla řešit některé požadavky obcí. Mám pro starosty pochopení,“ uvedl ministr.

„Ochranné pásmo vojenského újezdu by bylo možné zpřístupnit v rozsahu dvou tří kilometrů od jeho vnější hranice,“ dodal Peter Dellamária, přednosta Újezdního úřadu vojenského újezdu Hradiště. „Uvolnění prostoru pro veřejnost u Kyselky nebo u Valče je podle mě vyřešeno. Ovšem na západní hranici újezdu směrem na sever bude třeba zřejmě před dalším uvolňováním provést nejdříve pyrotechnickou sanaci,“ dodal.

Vojenský újezd Hradiště patří mezi pět velkých výcvikových prostorů v České republice. Se svými 33 tisíci hektary je největší a rozkládá se na hranici Podbořanska, Karlovarska a Kadaňska. Pravidelně v něm cvičí česká i zahraniční armády, ale také policisté a hasiči.