Nákupy v otvické zóně se v následujících týdnech zkomplikují pro tisíce lidí. Než se do ní řidiči dostanou, budou muset projet staveništěm. Křižovatka, na vjezdu do zóny směrem od Černého mostu se totiž bude přestavovat na kruhovou, aby ve výsledku zajistila plynulejší jízdu.

Nový objezd má vyřešit leckdy chaotickou situaci při vjezdu do zóny. „Smyslem je zlepšení provozu na komunikaci s odbočkou na Kaufland a připojení na silnici I/13,“ potvrdila mluvčí Ústeckého kraje Lucie Dosedělová. Právě kraji komunikace patří, investorem nově vznikajícího kruhového objezdu je ale německá společnost NewCo Immo CZ, která je součástí developerské skupiny Saller Group, jež pronajímá obchody v otvickém nákupním parku.

„Důvodem, proč jsme se rozhodli investovat do kruhového objezdu, je dlouhodobě špatná dopravní situace v tomto místě,“ uvedla mluvčí investorské společnosti Markéta Rašíková. „Zvláště v odpoledních hodinách se zde tvoří kolony aut, které jen těžko projíždějí touto frekventovanou a nepřehlednou komunikací. Očekáváme, že kruhový objezd zajistí bezpečnější přechod chodců a usnadní zákazníkům příjezd i výjezd z obchodního centra,“ doplnila.

Otvičtí kromě toho také doufají, že se zpomalí doprava ve směru od Otvic a Jirkova.

První práce na novém kruhovém objezdu začaly už minulý týden, i když pro veřejnost jsou zatím „neviditelné“. „Začaly přípravou pro osazení dopravního značení. Hlavní stavební práce započnou 8. srpna,“ sdělila Markéta Rašíková s poznámkou, že veškeré práce budou probíhat za provozu na silnici.

Nový kruhový objezd má být dokončený nejpozději s posledním srpnovým dnem.

Před dvěma týdny začaly práce také na rekonstrukci nedalekého kruhového objezdu na sjezdu ze „třináctky“ u Baumaxu a navazujícího úseku silnice směrem na Most. Ty probíhají v režii Ředitelství silnic a dálnic. Oprava potrvá do listopadu.

Práce na obou kruhových objezdech nejsou zdaleka jediné, které v počátcích zkomplikují dopravu. V Jirkově je doprava omezená kvůli pracím na silnici v nejdelší Dvořákově ulici a Chomutov je od začátku léta doslova ochromený množstvím uzavírek. Aktuálně je tam zcela nebo částečně uzavřeno 18 úseků, jak vyplývá z dopravního zpravodajství na webových stránkách magistrátu. Opravy se týkají především obnovy kanalizací a vodovodu, ale také úprav silnic, křižovatek a chodníků či výstavby cyklostezky. Většina z nich potrvá do konce srpna, jiné se protáhnou do září a října.

„Průjezd Chomutovem je o nervy. Stačí mi ranní jízda do práce a kolony na cestě zpět,“ poznamenal Petr Miklovič z Jirkova. „Do toho začali frézovat silnici od kruháku u Baumaxu až za most, takže jsem si užil zvlášť pomalou jízdu ještě tam,“ dodal.

Po novém kruháku nablýskaná ulicePo letošní výstavbě nového kruhového objezdu v otvické zóně se příštím roce chystá rekonstrukce celé ulice Obchodní zóna. „Komunikace je v katastrofálním stavu, jen se tam lepí díra za dírou a my bychom chtěli, aby to nějak vypadalo,“ přiblížil místostarosta Otvic Martin Kolomazník. Obnova by se měla dotknout nejen silnice, ale také chodníků, vytvoření pásu pro cyklisty a nového veřejného osvětlení, které nahradí dnešní zastaralé těžké lampy. Rozsah prací bude záležet na případné dotaci, o kterou už Otvice zažádaly.