Předsedou představenstva je stále Jan Řehák, jehož ODS v říjnových i lednových volbách pohořela. Právě on má povinnost svolat valnou hromadu, která jediná ho může odvolat. Ovšem jen pokud ho o to požádají zástupci akcionářů, tedy měst.

V Chomutově si nejprve mysleli, že to půjde neformálně. Jenže narazili. A tak museli nejen podat oficiální písemnou žádost, ale také si „vyčekat" všechny zákonné lhůty. „Je to nestandardní, u všech ostatní organizací byla součinnost daleko větší. Jen tady si dali na čas," říká náměstek primátora Marek Hrabáč (ANO 2011), který má dopravní podnik ve své gesci a v představenstvu bude zasedat.

Na druhou stranu, jak již dříve podotkl Řehák, jako předseda nedělal nic jiného, než dodržoval zákon. Valnou hromadu už svolal, a sice na 7. května.

Mezitím ovšem „staré" představenstvo už dvakrát zasedalo. A o tom, co řešilo, nemá Hrabáč žádné informace. „Ptal jsem se na zastupitelstvu pana Mareše, ale prý na představenstvu nebyl," říká Hrabáč. Nebojí se ale, že by došlo k něčemu zásadnímu. „Spíš je nepříjemné, že mi už chodí stížnosti na konkrétní linky a já na ně nejsem schopný reagovat, protože nemám informace," dodává.

Dopravní podnik se tak změn dočká jako poslední městská firma, a to za týden. Na valné hromadě zástupci Chomutova a Jirkova coby akcionáři (Chomutov má většinu) odvolají představenstvo i dozorčí radu a zvolí si do ni své lidi.

Ani seznam navržených členů se ale neobešel bez kritiky. Hlavně na adresu hnutí ANO 2011. To totiž do dozorčí rady nominovalo svého předsedu Jana Richtera. Ten ale nejenže není chomutovským zastupitelem, je dokonce občanem a zastupitelem jiného města Kadaně. Marek Hrabáč svou volbu obhajuje tím, že je Richter odborník a důvěřuje mu.

První úkol pro nové představenstvo bude vypsat výběrové řízení na nového generálního ředitele. „To určitě uděláme co nejrychleji to půjde," potvrzuje náměstek Hrabáč. Současný ředitel, Jiří Melničuk, totiž k 6. květnu na funkci rezignoval a z dopravního podniku odchází. Vedl ho osm let.