Ve středu 28. dubna začali v Chomutově s jednorázovým dopouštěním perly Krušných hor, která ovšem kvůli dlouhodobému suchu ztrácí vodu. Jezeru bez vlastního přítoku chybí zhruba půl metru vody, v nejhorších momentech loni ztratila kolem 70 centimetrů.

S dočerpáním pomáhá voda z Podkrušnohorského přivaděče. Potrubím míří do šachty, která běžně slouží k regulaci vody ve Velkém otvickém rybníce známém jako Banda. Voda do jezera vtéká v místech bezpečnostního přepadu u písečné pláže. Město se s vodohospodáři dohodlo na dočerpání zhruba 30 tisíc metrů krychlových vody, což odpovídá desetině celkového objemu vody v jezeře.

Kvůli specifickému složení vody v jezeře nechce město dočerpávat všechnu chybějící vodu. „S ohledem na chemické vlastnosti vody v jezeře a rozdílné Ph dočerpávané vody jsme v tomto případě chtěli nejdříve zjistit, jakým způsobem se toto pilotní dočerpání na chemismu vody projeví,“ uvedla vedoucí odboru investic a rozvoje Hana Nováková. „V současnosti nám ani renomovaní odborníci nemohou dát jednoznačnou odpověď, protože k tomu je zapotřebí dlouhodobější proces pozorování,“ doplnila.

Jednorázové dopouštění Kamencového jezera má skončit 22. května. Další dávku vody může získat na podzim, pokud se na tom magistrát opět shodne s Povodím Ohře. Provizorní potrubí bude uloženo do země, aby se dalo v případě potřeby opakované použít.

Do Kamencového jezera byly v uplynulých letech investovány desítky milionů korun. Má nové molo a postupně jsou odbahňované pláže. Další velkou finanční injekci získá na podzim, kdy má začít úprava vstupů do areálu podle návrhu architektů.

Unikátní Kamencové jezero
Voda v jezeře obsahuje disociovaný kamenec a v závislosti na ročním období a množství srážek pak ve zvětšeném množství sírany, chloridy, železo a hliník. Lázně, které byly kdysi vystavěné v těsné blízkosti, léčily katary horních cest dýchacích, ženské nemoci, dnu, anemii, revmatismus, nemoci ledvin a akné. Jiné podobné jezero jinde na světě neexistuje.