Extrémně drahá elektřina a plyn mají další oběti. Na trhu skončila společnost Lumius, která dodávala elektřinu Dopravnímu podniku měst Chomutova a Jirkova. Ten následně přešel do režimu dodavatele poslední instance, kde má hradit více než pětinásobné ceny, než jaké měl vysoutěžené původně.

Společnost Lumius z Frýdecko-Místecka byla drobným distributorem, který dodával energie zhruba 1 500 klientům a 5 500 domácnostem. V úterý 11. ledna vydal prohlášení, že skončil. „K tomuto rozhodnutí společnost přinutila přetrvávající bezprecedentní situace na velkoobchodních trzích s energiemi. Cena obou komodit v posledních šesti měsících stoupla mnohonásobně,“ uvedl jednatel Lumius Pavel Miklas. „Společnost činila všechny nezbytné kroky k zajištění dodávek pro své zákazníky a vyjednávala s bankou i obchodními partnery. Vývoj trhu a stále se zvyšující vysoké nároky na finanční zajištění obchodování však neumožňují pokračovat v činnosti,“ dodal.

Dopravnímu podniku současná situace udělá pořádný vítr v kase. „Jen za elektřinu letos zaplatíme třikrát tolik než loni. Dělá to osmnáct milionů zbytečně vyhozených oknem,“ odhadl předseda představenstva Jaroslav Komínek.

Nemocnice Kadaň.
Jako Baťovo městečko: Nemocnice v Kadani postaví domy pro lékaře

„Osmnáct milionů, za které mohly být tři nové autobusy, nový trolejbus, nebo za které si město Chomutov mohlo pořídit třeba nové dopravní hřiště, nový výběh pro tygra v zooparku, nebo nový asfalt ve Školní ulici. Místo toho se raduje partička spekulantů s cenou elektřiny a emisními povolenkami. A co vláda? Ta s tím doteď neudělala nic,“ zdůraznil.

Podnik měl původně vysoutěženou cenu 1 300 korun za megawatthodinu, nově má v režimu dodavatele poslední instance platit sedm tisíc. Tyto náklady se podnik pokusí v nejbližších dnech srazit, proto se přihlásil na burzu s elektřinou. „V pondělí budeme soutěžit novou cenu, protože jako veřejný zadavatel nemáme moc možností, jak nakoupit. Za jaké peníze to bude, to už je druhá věc,“ upozornil Komínek.

Vedení dopravního podniku se také chystá obeslat své akcionáře – město Chomutov a Jirkov, aby je informovalo o aktuálním stavu i dalších krocích, které chce podniknout. V případě, že by situace trvala dlouhodobě a podnik musel platit výrazně vyšší ceny za elektřinu, zřejmě by požádal města o doplatek.

Nové Kulturní centrum v Klášterci nad Ohří.
Kulturák jsme stavěli vlastníma rukama. Tohle je luxus, chválí Klášterečtí

Například za loňský rok mu město Chomutov doplatilo 82 milionů korun a město Jirkov 16 milionů. Samosprávy tím vykryly prokazatelnou ztrátu, která vznikla po započtení nákladů a příjmu z tržeb.

Od loňského října padla celá řada obchodníků s energiemi. První otřes nastal s Bohemia Energy, která dodávala energie zhruba 900 tisícům klientů. Před koncem roku v byznysu skončila například Microenergy, která měla sice jen 760 zákazníků, mezi nimi ale byla Kadaň a paradoxně i hlídač energetického trhu Energetický regulační úřad.