Myšlenka pomoci, kterou „zasela“ nadace Dobrý anděl, se šíří, řady dobrovolných dárců rostou a díky tomu je možné pomoci většímu počtu rodin, kde jsou děti i rodiče zasažení vážným onemocněním.

Mezi ně patří například desetiletá Anetka z Jirkova. Když jí byly tři roky, lékaři zjistili, že trpí cystickou fibrózou, což je geneticky dané nevyléčitelné onemocnění. Nejvýznamnějším projevem jsou časté infekce dýchacích cest.

„Anetka třikrát denně inhaluje a následně provádí dechovou rehabilitaci. To napomáhá vykašlávat hustý hlen, který se jí tvoří v dýchacích cestách,“ popsala maminka Petra Polzová. „Nebezpečné bakterie, kterých by se plíce zdravého člověka jinak snadno zbavily, se v tomto hlenu rády usazují a poškozují plíce. Tyto bakterie se vyskytují například v hlíně nebo stojaté vodě,“ doplnila.

Nemoc způsobuje také poruchu trávení a vstřebávání živin. Malým pacientům se říká „slané děti“, vylučují totiž až pětkrát více potu, protože živiny ze stravy zůstávají do značné míry nevyužité. Jejich porce tak musí mít dvakrát více kalorií a samozřejmostí jsou vitamíny, výživové doplňky a příjem enzymů, které pomůžou jídlo strávit.

Dobří andělé podporují Anetku a její rodinu už několik let. „Z příspěvků hradíme inhalační pomůcky, vitamíny, doplatky na léky, pohonné hmoty na dojíždění k lékařům a nedávno jsme pořídili čističku vzduchu,“ shrnula paní Polzová.

Život s cystickou fibrózou provází častá nemocnost. Anetka tak často chybí ve škole, proto se její maminka dosud nemohla vrátit do práce. Přitom s manželem vychovává ještě další tři děti, takže je rozpočet napjatý. Ocenila nejen finanční podporu. „Díky za pomoc v každodenním boji, za myšlenky, které nám dodávají sílu a energii. Moc si toho vážíme,“ vzkázala Dobrým andělům.

Příspěvky každý měsíc

Těch je v Česku 104 455. V květnu podpořili 3 580 rodin, když jim v součtu přispěli částkou více než 21 milionů korun. Každá rodina tak v průměru získala kolem šesti tisíc korun. Tyto pravidelné měsíční příspěvky jim pomáhají překlenout těžké životní období.

„Kromě výdajů spojených s léčbou či rehabilitací pacienta se rodiny snaží z příspěvků zmírnit dopad vážného onemocnění na sourozence,“ vysvětlila ředitelka nadace Šárka Procházková. „I když peníze nikdy nevynahradí čas rodiče věnovaný dítěti, nemusí se například vzdát oblíbeného kroužku nebo mohou vyrazit s kamarády v létě na tábor či školní výlet,“ dodala.

Každý dárce si může zvolit výši příspěvku i frekvenci zasílání, stačí si na webu nadace Dobrý anděl vytvořit registraci. Ve svém andělském účtu pak uvidí i informace o rodině, které pomohl. Na Chomutovsku je dobrých andělů přes tisíc, z toho je více než polovina přímo z Chomutova, podílejí se ale i dárci z Jirkova, Kadaně, Klášterce nad Ohří, Vejprt a okolních obcí.