Kačenka přišla na svět jako na pohled zdravé děťátko. Kvůli poporodním komplikacím jí ale lékaři diagnostikovali mozkovou obrnu a přidaly se i další obtíže. Ve svých devíti letech je upoutaná na lůžko, nemluví a sama se nenají ani nenapije. V nelehké situaci rodině pomáhá nadace Dobrý anděl. Té se mohou ozývat i další rodiny, které potřebují finančně podpořit, protože se rodiče či děti potýkají s onkologickým onemocněním, anebo dítě bojuje s jinou závažnou chorobou.

Devítiletá Kačenka Škubová z Chomutova„Když se naše Kačenka narodila, byla nádherné miminko. Měsíc od měsíce se ale přidávaly nové a nové diagnózy, a to až do jejích téměř tří let. Zhruba v té době jsem si mohla s jistotou říct, že jsem se se vším smířila,“ přiblížila maminka Romana Škubová, která o holčičku pečuje 24 hodin denně. Ta trpí druhotnou epilepsií a těžkou spasticitou, což je zvýšené svalové napětí, pro které je nezbytná intenzivní rehabilitace. Vedle toho se se svým manželem Václavem stará také o tříletou dcerku Verunku a ročního Vašíka. Rodina žije v Chomutově.

Pro lepší život

O jejich lepší život se stará nadace Dobrý anděl, která měsíčně posílá peníze. Využitelné jsou na cokoli potřebného. „Rodiny, které trpí mimo jiné tím, že chybí jeden příjem, je mohou využít na zaplacení nájmu, léků, speciální stravy, častou dopravu do nemocnice, úpravy bezbariérového bydlení, ale také hlídání dalších sourozenců či zaplacení jejich kroužků,“ vyjmenovala mluvčí nadace Markéta Křížová.

Podle toho, kolik peněz v daném měsíci zašlou, je nadace přerozdělí potřebným. „V průměru to bývá pět tisíc korun,“ uvedla mluvčí s tím, že využití Dobrý anděl nekontroluje. „Nepřiděláváme rodinám další starosti, víme, že peníze využijí dobře,“ ujistila Markéta Křížová.

Rodině Škubových se příspěvek hodí například na intenzivní rehabilitace, které Kačenku uvolňují a zbavují ji bolestí, ale i častým výjezdům k lékařům. „Všechny specialisty má v Praze, další lékaře pak v Ústí nad Labem. Když se to sejde a má například před operací či lázněmi, je to i třikrát v měsíci,“ přiblížila paní Škubová. „Jenže ji také chceme brát na výlety, aby nebyla jen doma a u doktorů. Má ráda jízdy autem, přírodu a zvířata,“ dodala.

O pomoc nadace Dobrý anděl se mohou hlásit i další rodiny. „Stačí, když podají žádost, kterou stvrdí lékař, zařadíme je do systému a následující měsíc přijde příspěvek,“ popsala mluvčí nadace s tím, že je poté potřeba každého půlroku žádost obnovit včetně aktuálního vyjádření lékaře.

„Pomáháme nejen v průběhu léčby, ale i po ní, když se pacient po ukončení léčby pozvolna vrací do běžného života, nebo když má nemocné dítě oslabenou imunitu a jeden z rodičů stejně nemůže nastoupit do práce,“ dodala Křížová.

V rámci České republiky podporu získalo 5241 rodin s dětmi. Za sedm let, co nadace existuje, získalo finanční pomoc 75 rodin z Chomutovska a těch, které ji v současnosti pobírají, je 41. „Rodin, které potřebují finanční pomoc, je ale mnohem více,“ podotkl spoluzakladatel nadace Petr Sýkora. „Ne každá ví, že u nás může o pravidelné příspěvky požádat. Naším cílem je, aby se tato informace, co nejvíce šířila," dodal.

V registru je zapsáno téměř 90 tisíc dárců – Dobrých andělů, z nichž v současnosti pravidelně přispívá přes 56 tisíc. Průměrná výše příspěvku je 292 korun.

Na Chomutovsku je Dobrých andělů 1114. Nejvíc jich je z Chomutova, a to 477, Jirkovanů přispívá 174, Klášterečanů 129, z Kadaně jich je 121 a 24 je z Vejprt. Ostatní jsou z okolních obcí. Nejvíce Dobrých andělů je mezi ženami. Na Chomutovsku jich přispívá 779.

Staňte se Dobrým andělemDobrý andělKdo chce pomáhat, může se zaregistrovat na webových stránkách dobryandel.cz a začít přispívat. Jako dárce uvidí příběhy rodin, kterým pomáhá.

Doporučte, komu je potřeba pomoci. Stačí zavolat na tel.: 733 119 119 nebo 733 123 450 či napsat na mail andelskaposta@dobryandel.cz