V Kadani budou řvát motorky a tužit se dětští sparťané, v chomutovském zooparku lákají na Den Země se soutěžemi a lekcí landartu a na zámku Červený Hrádek zahájí pohodově a s hudbou kulturní sezonu. Přichází víkend, který nabízí neobvykle velkou a různorodou porci zábavy i poučení. Ale také možnosti pomoct. Dobrovolníci mohou zamířit do Spořic, kde je odborníci IKEMu zařadí na seznam dárců kostní dřeně. Další si v chomutovské kavárně vypijí kávu přinesenou místními celebritami a s vědomím, že peníze za ni půjdou ve prospěch malých pacientů.

Stovky dárců dorazí v pátek 20. dubna do spořického penzionu pro seniory, aby prolili krev pro dobrou věc. Experti IKEMu tam budou odebírat vzorky, aby zjistili, jestli mezi nimi není vhodný dárce kostní dřeně pro třináctiletého Matěje Kučeru z Jičínska, kterému diagnostikovali leukémii. „Skoro 400 lidí přislíbilo, že přijde, dalších 480 to zajímá. Uvidíme ale, kolik z nich skutečně dorazí,“ nastínil Stanislav Duchek ze Spořic.

Osud chlapce ho zaujal natolik, že zařídil odběry ve své obci a snaží se zajistit maximální účast. Podle zdravotníků se jedná o historicky největší akci tohoto druhu.

Lidé, kteří dorazí darovat krev, budou registrováni v Českém registru dárců krvetvorných buněk, a i kdyby se mezi nimi nenašel ten nejvhodnější pro Matěje, je možné, že pomohou někomu dalšímu.

Odběry budou probíhat od 13 do 18 hodin za přítomnosti nemocného Matěje a jeho táty.

Den Země si v chomutovském zooparku obvykle užívají celé rodiny. Ty nejmenší čeká v sobotu v dětské zoo osm stanovišť se soutěžemi a příslibem odměny na konci. „Na stanovištích budou děti za splněné úkoly dostávat razítka. Když získají všechna, dostanou odměnu a budou si moci na posledním stanovišti vyzkoušet obří skluzavku,“ popsal ekolog zooparku Václav Brožka. Dospělí si mohou vyzkoušet, jestli by uspěli při stavbě kamenných věží. U expozice s tuleni jim přírodní umění předvede Lukáš Vosmík, který bravurně skládá kameny tak, aby nespadly. Nechá je také, aby se pokusili o vlastní dílo.

Jednou z doprovodných akcí bude výsadba stromu dobré vůle Olgy Havlové. Jeřabinu vysadí ve skanzenu Stará Ves ve 13 hodin.

Tak vypadal Den Země v zooparku loni:

Fotogalerie: Chomutovský zoopark oslavil Den Země

a tak předloni: 

Fotogalerie: V zooparku se slavil Den Země. Pelikán dostal španělské jméno

Také ostatní akce připadají na sobotu. Na zámku Červený Hrádek ve 13 hodin zahájí kulturní sezonu vystoupením ostrostřelců. Velcí diváci si užijí hudbu, malí dětský kabaret. I zde vysadí strom Olgy Havlové.

Děti se unaví při kadaňském adrenalinovém závodu Monkey's run, který pořádá Dům dětí a mládeže Šuplík. Závod je v mnohém podobný drsňácké akci Spartan Race a je možné, že soutěžící prověří i bahnitý úsek. Závod začíná v sobotu v 9 hodin ve Smetanových sadech a je pro registrované.

Příležitostí, kde by mohli lidé přispět pomocí, je benefice v Café Jacques naproti chomutovské radnici. Kávu tam bude hostům od 13 do 18 hodin předkládat lékař, záchranář, ředitel gymnázia i olympijský lyžař Jan Zabystřan. Výtěžek půjde ve prospěch dětského oddělení nemocnice.