Starosta ji získal za projekt budování cyklostezek na Kadaňsku v soutěži Komunální politik roku. Předána mu byla spolu s diplomem a šekem na dvacet tisíc korun 12. listopadu v hlavním sále Valdštejnského paláce, sídle Senátu.

Šek na cyklostezky, srdce do vitrínky SKLENĚNÉ SRDCE, vytvořené skláři z Nového Boru, pamětní list a šek převzal starosta Jiří Kulhánek v hlavním sále Valdštejnského paláce.

V soutěži se starosta ocitl tak trochu neplánovaně. Oslovil ho Ivan Ryšavý, šéfredaktor časopisu Moderní obec, který soutěž spolupořádá. „Vybízel jsem pana starostu, protože vím, že se na kadaňských cyklostezkách udělalo hodně práce. A to nejen v roce 2015, za který se přihlašoval projekt," uvedl šéfredaktor.

Výsledek starostu Kulhánka příjemně překvapil. „Netušil jsem, že něco vyhraju," smál se. A jak naloží s cenami? „Dvacet tisíc připadne na výstavbu nějaké cyklostezky a srdce zatím ještě leží v krabici na stole. Pak ho uložím do vitrínky na úřadě," prozradil starosta.

Soutěž o umu a kreativitě

Soutěž Komunální politik roku 2015 je postavena na hodnocení a propagaci inspirativních a občansky přínosných projektů, které jsou spjaty s osobností konkrétních starostů, členů rad či zastupitelstev obcí a měst. Pod záštitou ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové ji pořádá časopis Moderní obec spolu s vydavatelstvím Profi Press.

Soutěží se v osmi kategoriích podle typů projektů. Z vítězů jednotlivých kategorií hodnotitelská komise vybírá celkového vítěze Komunálního politika roku 2015. Letos se jím stal Petr Halada, starosta obce Kamýk nad Vltavou na Příbramsku.

„My v Kadani ctíme Vizi 25"
 
Podle starosty Jiřího Kulhánka bylo kdysi složité projekt cyklostezek na Kadaňsku prosadit. „Při mém nástupu do funkce starosty v roce 2002 nebyl v Kadani ani metr cyklostezky. Nakonec za ta léta, jak se nám podařilo dělat kousek po kousku cyklostezky ve městě a okolí, si na to všichni zvykli. Postupně jsem získával větší podporu," přiblížil začátky.

Vznikla cesta podle Ohře s půvabnými zákoutími a řadou zajímavostí. Její součástí je mimo jiné unikátní lávka architekta Víta Brandy, zavěšená do skály, jež získala Národní cenu za architekturu 2010 a dále byla nominovaná na Evropskou cenu za současnou architekturu.

Kadaň má dokonce i půjčovnu kol, kterou otevřela před dvěma lety v infocentru a cyklisté nacházejí potřebné informace na webu města.

I v příštím roce budou na cyklostezkách v Kadani pracovat. Propojená by měla být cyklostezka směrem na Černovice, dále několik úseků přímo ve městě a na část cyklostezky, vedoucí podél Ohře směrem na Rokli, má navázat Ústecký kraj. Povede ji k Nechranické přehradě.

Během dvou až tří let mají být cyklostezky na Kadaňsku dokončené. Celkově budou dosahovat pětadvaceti kilometrů, a to nepočítaje cyklotrasy, které vedou po silnicích.

„Nejsem jen propagátor cyklistiky, ale i pěší dopravy a samozřejmě dopravy v osobních automobilech a ve veřejné dopravě," upozornil ale starosta. „My v Kadani ctíme Vizi 25, to znamená každý způsob dopravy ať má svou řádnou čtvrtinu. A aby se tato doprava vzájemně doplňovala, zbytečně si nekonkurovala, ale naopak si vzájemně vycházela vstříc," doplnil.