Pro někoho překvapení, pro jiného logický vývoj. V Chomutově vzniklo nové politické hnutí, které se bude na podzim ucházet o hlasy lidí v komunálních volbách. Lídrem v Chomutově bude David Dinda, marketingový ředitel hokejového klubu Piráti Chomutov.

„Chceme lidem nabídnout alternativu k velkým zavedeným politickým stranám, které v našem regionu v posledních letech ztratily dobrou pověst," říká Dinda.

Nevymezují se jako ryze opoziční strana vůči současnému vedení, ale spoustu věcí prý chtějí dělat jinak. „Nechceme, aby o problémech města rozhodovali vybraní zákulisní hráči a spříznění podnikatelé. Současně si však nemyslíme, že je nutné kritizovat z podstaty úplně všechno," osvětluje muž, který je známý především hokejovým fanouškům jako autor mnoha kampaní včetně samotné značky „Piráti Chomutov".

Na chomutovské kandidátce jsou kromě něj třeba chomutovský podnikatel Karel Lipmann, který je předsedou hnutí, majitel reklamní agentury Kamil Sopko mladší či kantor chomutovského gymnázia Jan Micka.

I z těchto jmen lze vyčíst, že hnutí vzniklo kolem lidí, kteří dřív tvořili místní buňku strany Severočeši.cz. Po rozpadu mosteckého vedení bylo chvíli ticho i v Chomutově. „Já sám jsem přemýšlel, že s politikou skončím nadobro," říká Karel Lipmann, který tehdy místní Severočechy vedl. „Ale David Dinda přišel se svou dřívější myšlenkou založit úplně nové místní hnutí. Na to jsem slyšel, už jsme nechtěli být spojování s hádkami, které se vedou někde mimo nás," dodává.

Jak David Dinda prozradil, kandidátku sestavovali z lidí, kteří už v Chomutově něco dokázali a mohou být pro město užiteční. „Jsme tým složený z místních tváří, nejsme svázáni stranickými příkazy shora. Rádi bychom pozitivní, aktivní a hlavně lidský přístup přenesli také do veřejné správy," dodává.

Hnutí chce sestavit kandidátku také v Jirkově, tam ale o postup lídra ještě rozhodnuto není. A možná pod jejich hlavičkou budou kandidovat lidé v několika okolních vesnicích. Do dalších měst prý ale nechtějí, a to ani do sousedních Kadaně či Klášterce. „Jsme chomutovské hnutí. Provázání s Jirkovem je logické, ale vyšší ambice než je komunální sféra nemáme," dodává David Dinda.

Chomutovský deník s Davidem Dindou v souvislosti s jeho kandidaturou pořídil obsáhlý rozhovor. Co ho vlastně vede k tomu vstoupit do politiky? Co chce konkrétně změnit? Věří všem svým kolegům? A nebojí se, že je politika semele? Čtěte v sobotním Chomutovském deníku!