Poslední rok chodilo po ulicích dvanáct civilních pomocníků, a to až do února, kdy skončila jejich podpora od úřadu práce. Ten teď znovu podpoří deset těchto míst, šest dalších lidí zaplatí ministerstvo vnitra.

Dávají pozor na dění okolo škol, například na přechodech, pak během svých pochůzek po sídlištích upozorňují strážníky na různé přestupky. Sami zasáhnout nemůžou, buď upozorní dotyčného nebo přivolají hlídku. Čeho si všímají? Černé skládky u popelnic, popíjení alkoholu na veřejnosti, jednou nahlásili předávání drog.

Kromě vesty s nápisem jsou vybaveni také minikamerou, to kdyby se dostali s někým do konfliktu.Většinou si prý ve svém okolí vybudují určitý respekt, ale problémy nevyvolávají. „Tím, že obléknou vestu s nápisem Městská policie, se sami začnou na věci koukat jinak," říká manažerka prevence městské policie Eva Ejim.

Městská policie je s prací civilních asistentů spokojena, i když přiznává, že než vybere ty spolehlivé, chvíli to trvá. „Je mezi nimi velká fluktuace, s některými se musíme rozloučit, na jiné je naopak spolehnutí a chtěli bychom s nimi spolupracovat dál," potvrdila Ejim.

V tom jim příliš nepomáhají nastavená pravidla úřadu práce. Jednak vybírá dlouhodobě nezaměstnané s nižším vzděláním a za druhé nemohou nastoupit do služby ti, kteří už jednou této podpory využili.

Právě proto jsou strážníci vděční za druhou dotaci od ministerstva. Zmíněných šest pomocníků si totiž vybrali přesně z těch lidí, kteří se osvědčili v minulosti, když je platil úřad práce. Díky státní dotaci mohou strážníkům pomáhat dva roky (s úřadem práce je smlouva na půl roku), jeden z nich pak dokonce získá stálou práci. „Je to podmínka dotace, které se nebráníme. Ta šance tu je a zájem mezi pomocníky také," potvrdil ředitel městské policie Vít Šulc.