Podpoří je v tom Ústecký kraj a těžařská společnost Severočeské doly. Ti včera podepsali deklaraci projektu Naslouchejme hlasu venkova. Cílem celoevropského projektu je udělat z vesniček a obcí postižených těžbou turistické cíle.

Jednou z věcí, která má návštěvníky přilákat, je samotná těžba a vše s ní spojené. „Cílem projektu je zpracovat studijní turistickou trasu určenou školám a odborníkům trasu vedoucí 'po stopách dolů',“ přiblížily projekt kraj a SD. K vidění tak budou ukázky těžby, skrývek ornice, výsypek, odborníka má přilákat i krajina přetvořená člověkem – rekultivované plochy, industriální krajina. Podle hejtmanky Jany Vaňhové projekt podpoří i malé a střední podnikatele, kteří podnikají v obcích znevýhodněných právě blízkostí dolů.

Novinku si pochvaluje i starosta Března Zděnek Valenta. Březno patří mezi 32 obcí na Chomutovsku, Mostecku, Teplicku a Ústecka, kterých se projekt týká. „Je to jakýsi stupeň spolupráce, která už funguje,“ podotkl starosta.

S krajem spolupracují Severočeské doly. Jejich mluvčí Vladimír Budínský připomněl dvě zvláštnosti, které pro turisty budou zajímavé – vyhlídka z nejvyšší budovy v České republice, zatím nedostavěné ledvické kotelny a nedaleko nejnižší bod – dno bílinského lomu.

Turistická stezka bude součástí nabídky mezinárodní Asociace Vital Villages, která bude propagovat turistické trasy všech partnerů na webových stránkách i na mezinárodních veletrzích.