Do zóny Triangle u Žatce možná přijde nový investor s tisícovkou pracovních míst. Chce utratit až deset miliard korun. Uvažuje ale prý ještě o Polsku, řekl novinářům hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM).

Jméno firmy zatím zveřejnit nechtěl, podle dostupných informací jde ale o jihokorejského výrobce pneumatik Nexen. Ministerstvo průmyslu a obchodu to nemůže komentovat, dokud se investor nerozhodne, řekla ČTK mluvčí ministerstva Jana Dronská. „Stále je to tak, že investor se rozhoduje mezi Českem, Polskem a Slovenskem. Nic ještě nebylo rozhodnuto. A stále platí, že čím víc o tom budeme mluvit, tím tu investici můžeme víc ohrozit," řekla Dronská.

Firma Nexen se údajně zajímala i o pozemky v Moravskoslezském kraji. V říjnu to prozradil ostravský primátor Petr Kajnar (ČSSD). Dnes to zopakoval i ústecký hejtman. „Firma jednala i na severní Moravě, v Maďarsku a na Slovensku," uvedl. Že by strategickým investorem mohl být výrobce pneumatik z Jižní Koreje, prozradil při návštěvě Moravskoslezského kraje také prezident Miloš Zeman. Podle Bubeníčka už jsou ale ve hře jen dvě místa průmyslová zóna Triangle a Polsko. Jasno by mělo být 27. listopadu, na kdy hejtman svolal zasedání krajského zastupitelstva.

Moravskoslezský hejtman Miroslav Novák (ČSSD) ČTK řekl, že nemá žádné nové informace o tom, že by už mělo být rozhodnuto. Minulý týden si podle něj zástupci investora a CzechInvestu procházeli lokalitu v Mošnově nedaleko Ostravy. „Jak je vidět, boj o investora je nejen mezi zeměmi, ale i mezi jednotlivými regiony. Ukazuje se, že odtajnění nabízených podmínek může být kontraproduktivní," řekl Novák.

Pneumatiky Nexen jako originální komponenty využívají mimo jiné korejské automobilky Hyundai a Kia, které mají továrny v Česku a na Slovensku. Firma má továrnu v Jižní Koreji a nově v Číně.

Infoblok