„Pustili jsme se do rozsáhlé výstavby sítí, takže bylo ve skanzenu měsíce boží dopuštění,“ poznamenala ředitelka Iveta Rabasová. Kvůli stavebním pracem se lidé nedostali k již dřív postavené hrázděné chalupě, mlýnu a dalším budovám. Přístupu do areálu brání také částečné oplocení. „Návštěvníci se tam mohou přijít podívat, ale musí počítat s tím, že je to stále ještě staveniště,“ doplnila Rabasová.

Dříve postavené chaloupky nedávno doplnil špejchar a dokončená byla (na snímku vlevo) roubenka. Ta jako jediná není novostavbou postavenou podle starých plánů. Stávala v Soběnicích u Úštěka, kde ji, než aby byla zdemolována, rozebrali, převezli do Chomutova a ve skanzenu znovu sestavili jako obří stavebnici.

Roubenka bude v krátké době nabízet hned dvě zajímavé expozice.


Včelařství a Ströherská sbírka


„První z nich zmapuje dějiny včelařství od nejstarších dob do současnosti,“ nastínila správkyně skanzenu Věra Stejná. Obsahovat bude exponáty, jako je starý medomet, rojochyt, rámky, cedníky, kláty, lopatky na med a další předměty. „Pokud někdo vlastní předměty vhodné k doplnění této sbírky a nevyužívá je, rádi je použijeme a v roubence vystavíme,“ vyzvala případné dárce správkyně.

Nebyly by to první dary přímo z krušnohorských chalup. Také nábytek a řada doplňků, kterými budou před otevřením dovybaveny interiéry, pochází od ochotných krušnohorců.

Druhou expozicí má být prezentace unikátní Ströherské sbírky, která soustřeďuje tisícovku dřevěných hraček vzniklých v Krušných horách od 17. století do současnosti. Fotograficky bude odkazovat na muzeum Manufaktura snů v Annaberg Bucholz, chomutovské a mostecké muzeum, která mohou Chomutované navštívit a exponáty si prohlédnout na vlastní oči. Unikátní dřevěné figurky nemohou být umístěny přímo ve skanzenu, protože nenabízí ty správné podmínky.

Ve stařičké roubence vznikne také informační centrum, kde si příchozí mohou koupit výrobky z včelích produktů, dřevěné hračky a suvenýry.

Plot a turnikety


Návštěvníci uvidí, jak se mele obilí ve mlýně, staré zemědělské stroje ve stodole a řezbáře při práci v dílně.

Celý areál bude do otevření kompletně obehnán plotem a opatřen turniketovým systémem a modernizovaným pokladním systémem.
Skanzen Stará Ves naplňuje čtyřicet let starý záměr prvního ředitele zooparku. Myšlenka začala nabývat na obrysech teprve před pěti lety coby projekt Centra krušnohorského lidového umění. Financován je z prostředků Evropské unie.

Jak to bylo od začátku

Jako první stála kopie hrázděné kaple (obec Krupice v Doupovských horách). Postavili ji v r. 2005. Následovala stavba větrného mlýna a v r. 2007 statku s vejminkem. Nato ve skanzenu přibyla roubenka. Sestavili ji sice hned, ale opravená a dokončená byla až nedávno. Za poslední dobu v areálu přibyla také stodola, řezbářská dílna a špejchar. Dodatečně by se měla podkrušnohorská vesnice rozrůst ještě o požární zbrojnici, sušičku na ovoce a další.