Pomník nenaplněných vizí. Právě takto řada lidí vnímala Rezidenci Chomutovka na rozhraní Palackého ulice a Žižkova náměstí v Chomutově. Projekt, který obsahoval vybudování a prodej téměř dvou desítek exkluzivních bytů na dosah obchodního centra Central a historického centra, skončil na mrtvém bodě. Dům stojí už přes devět let, dosud v něm ale nikdo nebydlel. To by se mělo v červenci změnit.

„Před rokem jsme nemovitost koupili ve stavu, kdy byl hotový jen plášť, tedy třetina díla. My dokončili veškeré byty, technologie a výtahy. Chybí ještě obložky, dlažba a výmalba, kolaudace bude za dva týdny,“ informoval společník společnosti Chomutovka Tomáš Týr. Změna spočívá také v tom, že byty nejsou na prodej, ale k pronájmu, a nejsou luxusní, ale nadstandardní s výbavou známé skandinávské firmy. „Konceptu věříme, líbí se nám. Právě jsme v situaci, kdy jednáme se zájemci, kteří se aktivně poptávají,“ doplnil.

Největší z bytů o 120 metrech čtverečních, který se rozkládá pod střechou a ze tří teras nabízí různé pohledy na rušnou třídu i poklidný park, byl zamluvený jako první. Ostatní byty o dispozici 1 + kuchyňský kout až 3 + kuchyňský kout společnost nabízí v rozmezí od 8 a půl do 13 tisíc korun bez energií. Součástí jsou sklepní prostory a za příplatek možnost odstavit auto v domovní garáži.

Poté, co byla budova v podstatě devět let mrtvá, se lidé zajímají, co s ní bude dál, a vyjadřují se k podmínkám i cenám, za které majitel dvacítku bytů podél řeky Chomutovky nabízí. „Konečně to nebude jen hezký prázdný barák v centru města. Tedy jestli tam někdo za ty nájmy půjde, přijde mi to drahé,“ míní Chomutovanka Jarmila Stoklasová. „Myslím, že je to spíše pro manažery, kteří sem přijeli za prací, nebo bezdětné a dobře zajištěné,“ myslí si.

Diskuze se rozjela také na facebookové stránce PRO Chomutováky. „Je dobře, že to je po letech dodělané a nedělá to ostudu. Ale 14 tisíc bez DPH? Možná pro firemní pracovníky z blízkých průmyslových zón, ale pro běžného člověka to je minimálně polovina platu. A navíc jedna z nejrušnějších lokalit v Chomutově,“ napsal Filip Slavík. „Ty ceny nejsou pro obyčejné lidi, chtělo by to byty pro dolních deset tisíc,“ myslí si Barbora Šestáková.

Dost lidí má na věc i jiný názor. „Všechny byty, co vypadají lépe, se pohybují v takové ceně i tady v Chomutově,“ opáčila například Barbora Šestáková. „Myslím, že klientela v Chomutově na toto už je a do budoucna díky Nexenu bude problém něco takového vůbec sehnat. Držím palce,“ vzkázal Ivan Niccolum. „Také si říkám, že se to aspoň hnulo. Zbytečně to tam chátralo bez lidí,“ napsala Kateřina Danyi.

Zájemců nebylo dost

Rezidence Chomutovka původně měla sloužit k bydlení už na sklonku roku 2009. Budovu napojenou na Obchodní centrum Chomutovka tam vystavěla společnost Crestyl. Původním záměrem bylo připravit byty s dispozicí na přání zákazníkům, nakonec se ale nesešlo dost zájemců. Situace se zásadně nezměnila ani poté, co investor ceny snížil.

Obrat přišel před rokem, kdy komplex koupila společnost Chomutovka, kterou vlastní firma Hutment Trust. Ta dokončila na pohled dobře vypadající „skořepinu“ domu, v níž ale chybělo to základní: byty s příslušenstvím a garážová stání. Teď zbývá to podstatné. Aby dům zalidnila.