Měl mobil, ale ztratil ho a ztrátu neřešil. Nezaplatil ani provolaných 865 korun za poslední měsíc. Proč taky, když už mu telefon nesloužil. V úředním dopise si později přečetl nově upravenou dlužnou částku, a to jedenáct tisíc korun.


Věřitelé přitvrdili, poradny se plní


Lidí s podobnými problémy směřuje do sociálních poraden na Chomutovsku čím dál víc.

„Radíme v širokém spektru problémů, ale pravdou je, že zadlužených lidí, kteří se zachovali nezodpovědně nebo neumějí svou situaci řešit, je čím dál víc,“ potvrdila sociální pracovnice centra na Písečné Helena Novotná. Tvoří až osmdesát procent klientely. Trend trvá už několik měsíců, protože věřitelé začali s dlužníky jednat striktněji. „Do potíží upadají často lidé, kterým chybí finanční gramotnost. Doufají, že když problém nebudou řešit, sama zmizí,“ dodává Novotná.


Staroušek na dlažbě


Novou skupinou občanů v tísni se ale stávají také senioři bez prostředků a nároku na pobyt v domově důchodců.

Na jirkovskou sociální poradnu se například obrátil sedmdesátiletý muž, kterému zemřela žena a on se ocitl bez peněz. Nemá totiž nárok na starobní důchod, protože nesplnil podmínky pro jeho získání. Když se ocitl bez prostředků, přestal platit nájem a tak ho brzy vypověděli z bytu. Navíc si nedokázal včas vyřídit sociální dávky, protože za života vše zařizovala manželka.

„Takovíto senioři jsou specifickou skupinou. Přibývá seniorů, kteří nemají nárok na vyplácení důchodů a není přesně dopilováno jak jim pomoci,“ namítla pracovnice jirkovské sociální poradny Markéta Dolejší. „Myslím, že to bude i velký problém do budoucna,“ obává se. Čerpá totiž ze svých profesionálních zkušeností z azylových bydlení.

Sedmdesátníkovi pomohla, zajistila mu příjem dávek i ubytování, navíc i místo v pořadníku v jednom ze severočeských domovů důchodců, kde vzhledem k jeho nízkému příjmu přivřeli oči. Jelikož tam bude čekat na umístění nejméně rok nebo dva, má mezitím dojednanou rezervaci v azylovém bydlení pro seniory v Praze. To je ale jeden případ (snad se šťastným koncem) z mnoha.

Kde jsou sociální poradny:

V Jirkově - B. Němcové, Po a St 8,.30 – 17 hod, Út, Čt, Pá 7 – 15.30hod.
V Chomutově - na Písečné od Po do Čt od 7 – 15 a v Pá od 7 – 13 hod. (objednat se je možné i mimo tyto časy na tel. č. 474 620 005