Část železniční trati mezi metropolí Ústeckého kraje a Chebem, které se říká Podkrušnohorská magistrála, bude zmodernizovaná. Jedná se o téměř sedmikilometrový úsek s vlakovou zastávkou Chomutov – město, Jirkov a Kyjice. Práce začnou letos na jaře a hotové mají být na sklonku příštího roku. Podle Správy železnic náklady dosáhnou 1,67 miliardy korun bez daně z přidané hodnoty.

Podle státní organizace je tento úsek na magistrále omezující, protože je železniční svršek na hranici životnosti a železniční spodek dokonce za ní.

„Rekonstrukce tohoto úseku přinese zkrácení jízdních dob,“ uvedla tisková mluvčí Správy železnic Nela Friebová. „Během obnovy nedojde k úplnému omezení provozu, vždy bude zajištěna sjízdnost jedné z kolejí. Tato rekonstrukce se tedy obejde bez náhradní autobusové dopravy,“ dodala. Trať je podle jejích slov významná především pro nákladní dopravu.

Testy na Covid-19. Ilustrační foto
Povánoční „nadílka“: Ve Vejprtech pronikl covid do domovů s nejstaršími klienty

Správa železnice počítá s obnovou jízdní dráhy s kolejemi a železničního spodku včetně opěrných zdí náspu Kamencového jezera. Dále šesti železničních mostů včetně estakády u rybníka Vrskmaň, jeden železniční přejezd se opraví – opatřený bude přejezdovým zabezpečovacím zařízením se závorami a automatickou detekcí vlaku. Další přejezd v Chomutově se zruší. Nahradí ho lávka pro pěší a cyklisty. Zásadní proměnou projdou také všechny stanice.

Například budova zastávky Chomutov – město bude kompletně obnovená včetně vestibulu, čekárny a vybavení. K lepší kultuře cestování přispěje také nové WC s bezbariérovým řešením. Nová budou i dvě nástupiště se schodištěm a rampami pro bezbariérový přístup. Vylepšené bude původní schodiště v podchodu.

Podobných úprav se dočkají i pasažéři na zastávce Jirkov. I její budova má být kompletně obnovená, zateplená a také zde přibydou dvě nová nástupiště. Probouráním podchodu vznikne navíc i přístup ze strany Otvic. Dosud si místní krátili cestu nedovoleným přecházením trati, tomu by úpravy měly zabránit.

Ilustrační foto
Také lékaři ve svých praxích prožili perný rok. Odcházejí kvůli věku i covidu

Naopak stanici Kyjice podobné změny nečekají, protože se s osobní dopravou nadobro rozloučí. Ostrovní nástupiště se tam zruší, podchod zasype a kolejiště výrazně omezí. „V Kyjicích se nainstaluje nové elektronické staniční zabezpečovací zařízení, které bude umožňovat stavění vlakových a posunových cest ze všech (na všechny) dopravních kolejí. Stejné bude i v odbočce Dolní Rybník i v dopravnách Jirkov a Chomutov město. V Jirkově dojde i k redukci kolejiště,“ informuje Správa železnic ve svém letáku.

Díky nové koncepci zabezpečovacího a sdělovacího zařízení bude potřeba k obsluze méně zaměstnanců a dopravu budou řídit dispečeři z chomutovské stanice.