Velká část průmyslové zóny Verne zeje prázdnotou. Majitel pozemků a investor dává naději, že se zaplní výrobními halami.
Opuštěné pozemky podél silnice I/13, naproti odbočce na Kadaň, jsou zasíťované a vedou k nim nové silnice. Jen firmám se na ně moc nechce.

Původně měly první provozy v části „C“ zóny spustit už v únoru. Ovšem ekonomická recese převrátila plány investorů i firem naruby. Místo průmyslových podniků tak roste na pozemcích lebeda.

„V minulosti jsme jednali s celou řadou firem, které měly zájem. Měli jsme podepsanou závaznou smlouvu, americká firma přesto odstoupila. Vycouvali i další,“ popsal situaci místním zastupitelům Martin Šenkýř z Centrepointu, která pozemky vlastní. Jeho slova zveřejnily radniční Klášterecké noviny.

Podle Šenkýře se ale situace trochu lepší. Zájem o Verne projevily tři společnosti. „Investoři se na nás znovu obracejí. Teď máme na stole tři věci, které by mohly dopadnout dobře,“ informuje.

Jedním z možných zájemců je americký výrobce autoskel, dalším je kanadská společnost obrábějící součástky. Další variantou je výstavba slunečních elektráren. Ty by plochy využily pro panely, ale zaměstnaly by mnohem méně lidí než klasické výrobní haly.


Další odklad?

Zástupce Centrepointu přesvědčoval zastupitele, ať prodlouží lhůtu splatnosti. Firma totiž odkoupila od Klášterce pozemky, dosud za ně zaplatila čtyřicet milionů korun. Dalších šestnáct ovšem dluží a nebyla je schopna zaplatit v několika odsunutých termínech. Původně měly být zaplaceny v prosinci 2008, po několika odloženích v listopadu 2009. Nyní chce Centrepoint splátku odložit na srpen 2010.

Zastupitelé v této věci nerozhodli, učiní tak patrně na dalším zastupitelstvu. Pokud by Klášterečtí trvali na zaplacení a firma by se zpěčovala, čekal by město zřejmě vleklý soudní spor. Centrepoint totiž zaplatil inženýrské sítě, takže by se řešilo finanční vyrovnání.

Stejný problém jako Verne mají i jiné průmyslové zóny v kraji. Panuje mezi nimi konkurence a každá z nich se snaží urvat investora, který se odváží vložit peníze.