Na počátku touha zkusit něco nového, stres a špatná nálada, které po jedné tabletě nebo injekci odplují jako mávnutím kouzelného proutku. A na konci lidská troska, kterou neposlouchá mysl a požírá ji vlastní tělo. O tom, jak nebezpečné jsou drogy a jaký vliv mají na člověka, se přesvědčí děti a mládež z Klášterce nad Ohří. Do města poprvé zavítá projekt Revolution train, známý jako protidrogový vlak.

V šesti vagonech čeká na děti a mládež ze druhých stupňů základních škol a gymnázia bezpečná, přesto ale možná trochu nepříjemná šance prohlédnout si zblízka rizika, která na uživatele drog čekají. A nebude to formou memorování. Skrze vlak nahlédnou do života dívky, která spadla do závislosti na drogách a prožijí ho s ní. „V jednom vagonu se promítne část příběhu, v dalším do něj děti vstoupí. Například se ocitnou v drogovém doupěti, protidrogové cele, u policejního výslechu a podobně,“ líčí mluvčí Klášterce Adéla Václavíková.

Konopí. Ilustrační foto.
Mladík ve velkém pěstoval konopí, teď mu hrozí vězení

Samotné zpracování je velmi realistické a děti tak čeká pohled na ulici plnou odpadků, promočených matrací. Nebo se „pokochají“ pohledem na model zkrvavených sliznic a drogami zničených orgánů narkomanů. Kromě poučení dostane učitelský doprovod i návod, jak vést ve třídě protidrogovou prevenci.

„Děti po prohlídce vyplní dotazník a učitelé poté dostanou manuál, jakým způsobem je nutné ve třídě o problematice mluvit podle toho, jaké má problémy nebo už zkušenosti,“ popisuje Adéla Václavíková.

Prevence je nezbytná

Protidrogová prevence, přestože se s ní setkávají děti už prvních tříd základních škol, se ukazuje i v pozdějším věku jako stále nezbytná. Podle statistik Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky bylo v roce 2016 v České republice odhadem asi pět tisíc uživatelů pervitinu mladších 18 let a zhruba 22 až 27 tisíc uživatelů mělo zkušenost s dlouhodobějším užívání konopí. To se stále drží na špici nejoblíbenějších drog.

Buzení medvědů v zooparku v Chomutově.
OBRAZEM: Chlupáči, vstávat! Zoopark probudil medvědy ze zimního spánku

„Obecně klesá užívání tvrdých drog, které se aplikují nitrožilně, na úkor ostatního způsobu užívání,“ říká Jan Hudák, statutární zástupce organizace Světlo Kadaň, které na Chomutovsku provozuje síť K-center. „Stoupá ale naopak obliba lehkých drog, hlavně marihuany. A také se zvyšuje zájem o syntetické drogy, které lze objednat různě i po internetu,“ doplňuje Hudák. Mezi takové drogy patří například Mefedron známý jako droga Mňau mňau nebo Kath, která se užívá ve formě koupelové soli.

Protidrogový vlak přijede do Klášterce ve čtvrtek 17. května. Veřejnost může zkusit štěstí odpoledne, do naplnění denní kapacity vlaku. Současně proběhne v areálu ZŠ Petlérská klášterecký komunitní den.