Miroslav Ouzký z Kadaně končí své působení v evropském parlamentu. A nikdo z okresu jej tam zřejmě nenahradí. Lidé z Chomutovska sice na kandidátkách jsou, ale buď na nevolitelných místech nebo u stran s minimálními šancemi.Asi nejznámějším kandidátem je Přemysl Rabas. Bývalý ředitel chomutovského zooparku a poslanec kandiduje ovšem za svou Stranu zelených, až na 27. místě, které je spíše symbolické než ambiciózní.

Mezi známými jmény je také Jaroslav Krejsa z Klášterce nad Ohří, skalní kandidát za Cibulkův Pravý blok. Ani jeho čtrnácté místo ale neskýtá moc šancí.

Co se pořadí na kandidátce týče, nejblíž to má do Bruselu Marie Kindermannová, chomutovská zastupitelka za stranu Nespokojení občané! Je na třetím místě hnutí Strana práce a Nespokojení občané!, ani to ale nebude záruka křesla v europarlamentu. Hnutí má pramalou šanci získat dostatek hlasů. Na pátém místě stejného hnutí je zdravotní sestra Lenka Štěpánková z Klášterce a na osmém pak Petr Kindermann z Chomutova.

Do evropského parlamentu si jistě dostanou kandidáti ČSSD. Mezi nimi je také kadaňský Radek Scherfer. Jenže až na osmnáctém místě, přičemž v minulých eurovolbách získali sociální demokraté jen sedm mandátů.

Trochu překvapivě nemá žádného zástupce na kandidátce své strany místní KSČM. I když strany vybírají na listinu lidi z celé republiky, severní Čechy a Chomutovsko byly vždy považovány za bašty komunistů.

Další jména na kandidátkách už jsou pro širší veřejnost víceméně neznámá. Uvádíme je v modrém infobloku. I mezi nimi ale najdeme zajímavost. Jakubovi Zemanovi (VIZE 2014) je teprve jednadvacet let, čímž se řadí mezi nejmladší kandidáty vůbec.