„Musím říct, že lidí chodí opravdu hodně. Jen za tento týden mám čtyři nové případy,“ uvedla Jana Mrkvičková, sociální pracovnice, která má poradnu na starosti.

Jen minimum z nich potřebuje pomoci s úpravou rodinného rozpočtu, protože nedokáže vybalancovat mezi příjmy a výdaji. Daleko více lidí je tak zadlužená, že je může spasit jen osobní bankrot. „Jedná se až o devadesát procent klientů. Vědí, že osobní bankrot není nic příjemného, ale je to řešení. Chtějí v klidu spát a aby na ně přestali tlačit a hrozit jim věřitelé, kterých často mívají několik. Jejich podmínky jsou nesmlouvavé.“ vysvětluje Jana Mrkvičková.

Chomutovany, kteří se ocitli na mizině, láká také možnost, že když projdou osobním bankrotem a uhradí třicet procent svých závazků, podle zákona jim bude zbytek prominut.

Ne každý se ale může touto cestou vydat. Podmínkou je například, že dluhy nevznikly podnikáním a dotyčný má práci.

Od března se na poradnu obrátilo na dvě stě padesát klientů, většina z nich s přáním podstoupit osobní bankrot. Jen čtyřicet z nich ale podle sociální pracovnice splňuje podmínky.

Podle Mrkvičkové se lidé do spletité situace dostávají kvůli tomu, že si neumí odříct věci a nešetří. „Neuváží, že když si půjčí dvacet tisíc na Vánoce, budou je muset do dalších Vánoc splácet. Přitom by stačilo se uskromnit a našetřit si na dárky,“ radí.

Dluhová poradna působí při Městském ústavu sociálních služeb v Chomutově na Písečné. Poradenství poskytuje narozdíl od dalších zařízení bezplatně. Příval klientů zaznamenala hlavně po nedávných seminářích zaměřených na oddlužení.