Chomutovská radnice uspořádala při posledním vyplácení dávek hon na podvodníky. Ti co si pro svůj příspěvek v hmotné nouzi přijeli v autech, museli domů pěšky. Daňoví exekutoři na místě zabavili pět vozů.

Přepsáním vozidla si na město nepřišli

„Nebudeme tolerovat zneužívání systému dávek, ale ani přestupky a neplnění zákonných povinností,“ řekl k této akci primátor Chomutova Jan Mareš. Osoba, která vlastní auto nemůže pobírat dávky, protože není v hmotné nouzi. To se ale někteří filištínští z Chomutova snažili obejít. „Využili finty a přehlásili auto na někoho jiného,“ vysvětlila mluvčí Chomutova Šárka Schönová. „Na vozidla však dál platí zákonné pojistky a jezdí si s nimi i pro dávky. Tím však porušují účel dávek, které jsou určeny na živobytí, ale ne na pojištění či benzín,“ vysvětlila vedoucí sociálního odboru Kamila Faiglová důvod exekuce.

Vrátilo se čtyřicet tisíc na dluzích

Za jeden jediný kontrolní den, pondělí 26. září, odhalili správci daně to, že pět formálních majitelů aut, kterými si jejich známí či příbuzní přijeli pro dávky, dluží městu. Většinu z nich už ale jejich majitelé vyplatili zpět. Krátce po akci totiž radnice získala zpět čtyřicet tisíc dlužných korun. „Je vidět, že když dlužníkům sáhneme na majetek, dokáží rychle sehnat peníze,“ nechal se slyšet ekonom města Jan Mareš.

Nejednalo se přitom většinou o žádná luxusní vozítka. V jednom případě to byla relativně novější Octavie. V ostatních případech se jednalo o vozy středně staré a ve střední cenové relaci. Dávkaři si přijeli pro své příspěvky ve vozech značky Kia, Škoda, Peugeot a Renault.

Šest lidí nejspíš přijde o dávky

V rámci této speciální akce kontrolovali úředníci dlužníky, neplatiče zákonného pojištění a také zneužívání sociálních dávek. „Akce měla úspěch. Několik lidí přišlo o dávky, exekutoři zabavili pět aut dlužníků a strážníci zadrželi pachatele trestného činu,“ sdělila Schönová. Celkem se zjistilo, že šest lidí zneužívá dávky a proto o ně nejspíš přijdou.

Přijel si pro dávky bez řidičáku

Zátah na Chomutovany pobírající neoprávněné dávky odhalil i další přestupky. Chomutovští strážníci zjistili, že dvě z kontrolovaných aut jezdí bez zákonné pojistky. Jejich majitelům tak teď navíc hrozí pokuta ve výši čtyři tisíce korun.

„Zadrželi jsme také pachatele trestného činu opakované jízdy bez řidičského oprávnění a vyřešili několik dopravních přestupků,“ vyjmenoval ředitel chomutovské městské policie Vít Šulc.

Záchranný kruh

Celá akce byla součástí Záchranného kruhu. Podílelo se na ní hned několik odborů chomutovského magistrátu, městská policie a daňoví exekutoři. Záchranný kruh je soubor preventivních a represivních opatření, která zajišťují občanům jejich práva. Chomutov v rámci Záchranného kruhu také kontroluje, zda příjemci sociálních dávek na živobytí nevlastní nemovitosti, které nevyužívají k bydlení. Před půl rokem jich objevili jednadvacet, dnes už město takový majetek žadatelů kontroluje při přiznání dávky.

Sociální dávka na živobytí, kterou město přerozděluje od státu, se na společně posuzované osoby pohybuje od 2020 do 3800 korun měsíčně. Přesně o tuto částku teď přijde šest jedinců.