PRO Chomutov a ANO 2011 dali ale před vámi nakonec přednost komunistům. Jak to vnímáte?
Jsme zklamaní. Jednak z toho, že se našly síly, které dostaly do městské vlády komunisty. A také z toho, že takové jednání jsme čekali z úplně jiné strany než od lidí, kteří hlásali, že všechno bude probíhat férově.

To je přece politika, princip většinová demokracie. Strany se prostě spojují…
To je naprosto v pořádku. PRO Chomutov jako vítěz voleb to právo měl, proti tomu není možné nic namítat. Ale jednání s námi nebylo úplně korektní. Viděli jsme se dvakrát, nic pořádně neprobrali. A v den, kdy jsme se měli potkat potřetí, jsme jen dostali esemesku, že vznikla jiná koalice.

Podle Daniela Černého jste hodně tlačili na vliv nad Chomutovskou bytovou. Je to pravda?
Ale vždyť jsme o ní vůbec nejednali! Nepadlo ani slovo o tom, že bychom ji chtěli ovládat nebo že by jim měl náš náměstek ve své pravomoci. To mě hodně mrzí že se někdo točí na tomhle argumentu. Možná je to něčí domněnka, ale žádné jednání k tomu nebylo. Stejně tak jsme nevytvářeli žádný žádný tlak na to, aby se dál financoval hokej. To je další nesmysl, který jsem si někde přečetl.

Tak jak takové domněnky mohly vzniknout?
Vůbec nevím. Druhé vyjednávání možná bylo tvrdé, ale spíš svou atmosférou. Nijak jsme se nedohadovali ani jsme si nekladli podmínky. Nechtěli jsme být jako Nový Sever jen trpění, chtěli jsme hrát aktivní roli. Ale pořád jsme si uvědomovali, že jsme až ti třetí, s nejmenším počtem hlasů. Bylo to prostě tvrdé ale férové vyjednávání. Nepadlo nic, za co bychom se měli stydět, ačkoli se teď někdo snaží takový dojem vytvořit.

Lidem z PRO Chomutov i ANO také vadilo, že prý jste byli nečitelní…
Měli jsme dopředu sestavený vyjednávací tým, veškeré jednání jsme nechali na vítězích, nejednali jsme nikomu za zády na spikleneckých jednáních. A kdykoli nás někam pozvala jiná strana, třeba ČSSD nebo KSČM, dali jsme to vědět.

A nakonec PRO Chomutov zřejmě také vadil Milan Märc, respektive fakt, že před čtyřmi lety podržel koalici ČSSD a ODS…
Označí Milana Märce za větší zlo, než návrat KSČM do městské vlády? To mi přijde zoufalé. Pro nás je zklamáním voleb PRO Chomutov. Všichni mluvili o koalici, která se tu rýsovala. Jak bude super, když to tak dopadne. A pak tohle…

Ale PRO Chomutov nejednali sami, spolupráci podepsalo také ANO 2011. U nich vám to nevadí?
Proti ANO nemáme nic. S nimi jsme se setkali jen jednou, na další jednání už nedošlo. Pak už zřejmě byli zásobováni informacemi z PRO Chomutov. Ale i tak si myslíme, že je dost voličů ANO, kteří je nevolili proto, aby uzavřeli koalici s komunisty. A stejně tak se divím, že to uvnitř jejich hnutí nikomu nevadí. Je tam dost morálně silných lidí, tak je s podivem, že se tomu nikdo nepostavil.

Připravujete se už na jinou roli? Na roli v opozici?
Zatím to ještě vstřebáváme. Ale mně osobně opoziční role nevadí. Já si to rád v zastupitelstvu ´osahám´ a zjistím, jak to chodí. Možná je to nakonec i dobrá varianta. Zklamalo mě ale, jakým způsobem k tomu došlo.