Pro mnohé je to na špici kandidátky překvapivé jméno. David Dinda je schopný marketingový manažer, má za sebou úspěšné kampaně, respektují ho stovky hokejových fanoušků i kolegové z branže. A teď se postavil do čela politického hnutí, které chce kandidovat v Chomutově. Proč?

Právě proto. Tak lze asi volně přeložit odpověď, kterou nám nastínil v obsáhlém rozhovoru, který s ním Chomutovský deník pořídil krátce poté, co o své kandidatuře informoval.

Spousta lidí, kteří vás znají jako schopného marketingové manažera, by se vás asi jako první zeptala: Proboha, proč jdete do politiky?
Takovou otázku jsem čekal (úsměv). Já osobně mám ambice, které se možná nedají nazvat úplně politickými. Ale je to velká vnitřní chuť víc mluvit do věcí, které se ve městě dějí nebo naopak nedějí. Nemám spasitelské ambice o tom, jak město řídit, ale zajímají mě konkrétní věci, u kterých možná stačí málo, aby fungovaly a doteď se na ně nikdo nesoustředil.

Jaké přesně máte na mysli?
Někomu to možná může přijít jako malichernost, ale mně třeba hrozně vadí, jak město vypadá. Jak je špinavé, neupravené, jakou zvláštní, takovou nijakou atmosféru má. Přijde mi, že Chomutov má nevyužitý potenciál. Jeho průmyslová pověst už zmizela a od té doby se jako město nijak neprofiluje. Možná to vypadá jako maličkost, ale je to věc, kterou člověk vnímá každý den, když jde do práce, z práce, za zábavou…

K programu se ještě dostaneme, teď - uvažoval jste o takhle razantním vstupu do politiky dlouho?
Já svojí kandidaturu a vstup do komunální politiky neberu jako svůj životný milník. Možná to bude znít divně, ale prostě bych rád dal městu něco navíc, dokud mám nějakou energii a sílu. Přeci nemá smysl, aby kandidovali vyčpělí lidé, kteří protože zrovna nemají práci, tak se dají na politiku. A pokud budeme úspěšní, určitě bych nechtěl jen zapadnout do obleku a dělat, že jsem někdo jiný a teď tady řídím město. Prostě chci přiložit ruku k dílu.

David Dinda, marketingový manažer Pirátů Chomutov a nyní lídr hnutí Nový Sever.Ale úplně spontánní rozhodnutí to přeci být nemohlo…
Vždycky jsem přemýšlel o tom, co udělat pro nějakou masu lidí ve městě. Třeba moje práce u hokeje má k tomu hodně blízko. Několik tisíc lidí se vždy jedno odpoledne sebere a jde na hokej a já přispívám k tomu, že se jim to líbí. Když to zobecním, tak tuhle svou snahu dělat něco pro lidi bych chtěl přenést i do práce pro město. Tvořit něco, aby si pak lidé řekli „jo, to je dobrý, to je fajn".

Dobře, ale proč zrovna teď? Proč ne v minulých volbách nebo až za čtyři roky?
Je potřeba říct, že jsem třicátník. V minulých volbách mi bylo dvacet šest a nemyslím, že jsem měl nějaké rozumy na rozdávání. Nakonec, to možná nemám ani teď (smích). Kdyby to bylo jen na mně, tak bych s tím možná ještě jedno volební období počkal. Ale za poslední čtyři roky se hodně událo, třeba i kolem Pirátů. Postoupilo se, byla kolem toho velká euforie. A přijde mi teď správný čas využít (doufám) mé dobré jméno, které i díky tomu mám, ve prospěch záměrů, které jsou podle mého ku prospěchu městu.

Mimochodem, kdybyste se v politice uvázal naplno, co vaše funkce u Pirátů?
O tom jsem vážně ještě nepřemýšlel. Na to je moc brzy.

S komunisty nepodepíšu nic

Pojďme k jiné věci proč jste chtěl založit nové hnutí? Proč nekandidujete za některou z existujících stran?
Jednoduše proto, že můj vnitřní strop je komunální sféra. Všechny zavedené strany mají nějaké centrální řízení, které je daleko odtud. A co se týká přímo Chomutova, tak ti nejvýznamnější političtí hráči mi nejsou moc sympatičtí svým pojetím politiky.

A myslíte, že má nové politické hnutí v Chomutově šanci na úspěch?
Pevně v to doufáme a při pohledu na naší kandidátku tomu i věříme. Každý člověk, který na ní je, reprezentuje nějaký úsek veřejného života, má kolem sebe okruh lidí, s nimiž spolupracuje a oni znají jeho osobně i jeho práci. A myslíme, že je na to i správný čas, dvě největší strany (ODS a ČSSD) prožívají úpadek…

Na druhou stranu jako místní hnutí tu funguje už PRO Chomutov, zavedené strany také mají své voliče… Máte představu, kolik mandátů byste chtěli získat?
O přesném čísle nemluvíme. Ale přáli bychom si, abychom měli zásadní vliv na sestavování povolební koalice. Nejdeme to dělat pro to, abychom získali jeden nebo dva hlasy, které se budou muset rozhodnout pro nejméně špatnou variantu ze všech ještě horších. Chceme udělat maximum pro to, abychom byli ti, ke kterým se někdo další bude muset přidat a respektovat to, že máme nějaké názory, záměry, program…

A máte představu o tom, jakou pozici byste chtěli ve vedení města zastávat? Chcete být primátor nebo stačí místo v radě?
Primátorské ambice nemám, to ať dělá někdo zkušenější. Ale minimálně bychom chtěli být v radě, chceme město pomáhat řídit a mít na dění v něm vliv. Všechno ostatní se teď nedá odhadnout, to bude záležet na volebním úspěchu. Ale při nějakém větším volebním úspěchu by třeba pozice náměstka primátora byla pro naše hnutí odpovídající.

Jaký je vlastně váš koaliční potenciál? Dáte jasně najevo, s kým jste ochotni se spojit a s kým ne?
Teď budu mluvit opravdu jen za sebe - já se určitě nebudu účastnit jakéhokoli uskupení, kde by můj hlas dopomohl k tomu, že město budou aktivně řídit komunisté. To říkám sám za sebe, pod takovou koalici se nepodepíšu. To je jediná strana, k níž bych se já osobně nepřipojil.

A co ostatní strany, které jsou teď v zastupitelstvu? ODS, ČSSD, Pro Chomutov, TOP09…
Já nevylučuji možnost spolupráce s jakoukoli z těchto stran. U ODS a ČSSD ale jednoznačně až po společné diskuzi nad tím, jak by jejich fungování ve městě mělo vypadat. Máme jinou představu, než jak to fungovalo doteď. To znamená odstřihnutí se od lidí ze zákulisí, kteří nenesou žádnou odpovědnost a přitom se významnou měrou podílí na rozhodování městských záležitostí. S TOP09 na komunální úrovni nemám vůbec žádný problém. Lidi odtud znám a jsou mi blízcí. A PRO Chomutov? Tam jsou dveře otevřené, jen bych si dovedl představit menší míru agresivity v tom, co podnikají směrem k ostatním stranám.

A co naopak - jste připravení být v opozici?
Musíme být připravení na všechno. Tohle není projekt na jedno volební období, takže pokud se ukáže, že voličská síla nebyla dostatečná, tak budeme hrát aktivní roli v opozici.

Sopka přemlouval, za Märcem si stojí

Logo politického hnutí Nový Sever.Jak jste vlastně skládali kandidátku jak ochotně se oslovení lidé nechali naverbovat? Přeci jen slovo „politika" má dnes poměrně hanlivý nádech…
Část lidí je z těch, kteří v minulém volebním období kandidovali za Severočechy.cz. Ale obecně bylo skládání kandidátky postavené na faktu, že se ti lidé znají, minimálně z pracovního života. Že o sobě vědí. Třeba já abych přijal roli jedničky, tak jsem měl podmínku, že všechny lidi, kteří na ní budou, chci znát. Třeba ne osobně, ale z pracovního života ano. Nechci, aby byť i pětatřicátý člověk byl někdo, koho jsme tam jen doplnili kvůli počtu. A paradoxně nebyl se skládáním kandidátky takový problém, jak by se mohlo zdát. Hodně lidí vnímalo pozitivně, že oslovujeme ty, kteří ve městě skutečně na něčem dlouhodobě pracují…

Takže jste neměli problém někoho přemluvit?
Kamila Sopka (mladšího, majitele reklamní agentury - pozn.red.). Toho byl velký problém přemluvit, ale nakonec se mi to podařilo, protože ho vnímám jako člověka, který může hodně dobrého přinést.

A proč nechtěl kandidovat?
Kvůli tomu, co jste říkal. Politika se ve vnímání veřejnosti posunula mezi to nepříjemné. A už jen to, že se jeho jméno objeví na kandidátce, tak si ho řada lidí hodí do jednoho pytle s myšlenkou, že si jde taky něco nakrást nebo přihrávat někomu dotace a kšefty. Byl otrávený z toho, že se o něm bude říkat, že se přiklonil k nějakému politickému uskupení. Ten politický náběh mu hodně vadil. Ale nakonec se mi podařilo ho přemluvit. Máme stejné zájmy.

Mimochodem na kandidátce je i současný radní Milan Märc, kterému spousta lidí vyčítá, že po minulých volbách podpořil stávající koalici ODS a ČSSD, kterou tehdy spousta lidí už nechtěla…
Toho jsme si vědomi a možná to může někdo vnímat jako handicap. Ale já jsem ho na kandidátce chtěl. Znám ho jako férového člověka, díky své práci v Domečku dokázal pro město něco prospěšného vybudovat. Celé čtyři roky jsme spolu byli pravidelně v kontaktu, takže znám i jeho politické smýšlení. A je mi blízké. A co se týče té podpory ODS a ČSSD po minulých volbách - málokdo to ví, ale jen díky němu neusedli v radě Ivana Řápková či Pavel Markvart. On to byl, kdo řekl, že nechce řídit město s těmi, kteří ho rozdělují. I při některých hlasováních projevil svůj názor, i když byl v rozporu s koalicí. Třeba když nepodpořil výstavbu McDonaldu u divadla. Za ním si stojím, jakkoli si někdo může myslet, že je to nevýhoda.

Radši ať to něco stojí, než další ubytovny

S čím vlastně vaše hnutí do politiky jde? S jakým programem?
Myslím, že spousta stran bude mít jisté věci v programu stejné, jen budou mít rozdílný přístup v tom, jak je řešit. Všichni třeba víme, že tu je každý rok a každý měsíc víc a víc nebezpečno. Takže jeden z našich pilířů je větší bezpečnost. Zaměřit se chceme také na správu městského majetku nebo podporu drobného podnikání tak, aby se trochu rozproudilo utrácení peněz ve městě a vystoupila střední podnikatelská třída…

A můžete své plány přiblížit na konkrétních záměrech?
Určitě. Třeba co se bezpečnosti a dětí týče rádi bychom zavedli placené správce hřišť na sídlištích. Lidi, kteří by dohlíželi na bezpečnost i komfort sportování dětí. Tady se masivně stavějí hřiště, ale není to dotažené do konce, protože nakonec jsou obsazené skupinkami -náctiletých výrostků a feťáků a děti si tam nemohou hrát nebo sportovat. Může se to zdát jako maličkost, ale tohle je případ konkrétní věci, na kterou jste se ptal.

Co třeba zmíněná podpora podnikání?
Určitě budeme trvat na tom, aby se snížila daň z nemovitosti. To zcela jednoznačně. A budeme se snažit prosadit úpravu parkovacího systému pro podnikatele, aby lidé, kteří dávají práci dalším, měli úlevy.

A co jste myslel tou správou městského majetku?
Město by mělo s větším rozmyslem kontrolovat stavby, které mohou být rizikové v tom smyslu, že z nich někdo chce dělat ubytovny a sestěhovávat sem problémové lidi z jiných měst. To je třeba teď příklad bývalé polikliniky v Libušině ulici (policie ho prodala investorovi z Prahy a mluví se o tom, že tu vybuduje ubytovnu  - pozn.red.). My máme představu, že i když to třeba bude něco stát, tak město musí ten majetek zablokovat a vykoupit. Někdo může říkat, že město nemá mít majetek a spíš ho rozprodávat, tak tyhle rizikové objekty bychom měli koupit. A pak klidně najít vlastními silami investora, se kterým se lépe nastaví smluvní vztahy.

Tak si to zrekapitulujme  - vykupovat domy, zaplatit správce hřišť, snížit daň z nemovitostí… To jsou velké zásahy do rozpočtu a všechny minusové. Kde na to chcete vzít?
Musí se především transparentně řešit investiční akce, které město provádí. Myslím, že úspora je tam možná vždycky. Třeba u daně z nemovitosti by z rozpočtu vypadlo více než deset milionů korun. A jsem přesvědčený, že se tady za poslední roky v zakázkách spojovaných se zákulisními hráči utratilo víc deset milionů…

Naše peníze budou jasně vidět

Budete mít nějakou předvolební kampaň? Případně jakou?
Budeme mít určitě. Vzhledem k tomu, že jsme noví, tak se budeme snažit, aby byla dostatečně velká, efektivní, zajímavá, dynamická, neotřelá a aby se trochu vymykala té klasické politické kampani. Třeba nechceme na billboardech naše obličeje. Nebudeme se schovávat, ale že bychom město polepili dvoumetrovými Dindy nebo Lipmanny, to ne. A určitě nepovedeme agresivní kampaň ve stylu „všechno je špatně a my jsme jediní, kdo to umí změnit". Nejsme. A proto to tak nepovedeme. Ale naše kampaň odstartuje už brzy, takže ji Chomutováci sami uvidí a budou moci posoudit…

Když už byla řeč o transparentnosti kdo vlastně kampaň platí, kdo za hnutím stojí finančně?
Řadu věcí si dokážeme udělat sami. Když jsem zmiňoval Kamila Sopka, tak u jeho agentury můžeme pořídit věci pro kampaň buď úplně gratis nebo za lepší ceny. A máme na kandidátce řadu podnikatelů, kteří hnutí přispívají. Nakonec budeme mít transparentní účet, což budeme myslím v Chomutově jediní. Každý se bude moci podívat, kdo nám kolik přispěl a na co kolik peněz šlo.

Obrana? Charakter!

Na závěr - jste nové sdružení, řada z vás jde z vrchních příček do politiky poprvé. Lidé už jsou znechucení tak, že mají pocit, že je jedno," kdo tam sedne", že se pak všichni začnou chovat stejně. Nebojíte se, že vás politika taky semele?
O tom se bavíme docela často. A pevně doufáme, že nesemele (smích).

Máte proti tomu nějakou obranu?
Obranu? Asi jen odhodlání a charakter.