Na dnešní den, 28. březen, připadá Den učitelů. Ne všude si jej však žáci a studenti připomínají. Ve Vilémově si žáci 9. třídy základní školy vyměňují svou roli s vyučujícími a vydávají se za katedru za žáčky z prvního stupně.

Protože letos vyšel 28. březen na velikonoční prázdniny, vyzkoušeli si deváťáci novou úlohu již včera. Každý z nich měl na starost jednu třídu, které se věnoval po celý školní den. Mladí kantoři učili děti číst, psát, počítat, nechyběla ani hodina zpěvu a tělocviku, ale také prvouka či důležitá angličtina.

První minuty za katedrou, byly i přes čtrnáctidenní přípravy deváťáků a četné konzultace s opravdovými učiteli, trochu nervózní. Během několika minut však byli z žáků dokonalí učitelé a děti jejich práci velice chválily.

Jaké to je stát na druhé straně? Být v kůži učitele?

Nikol Kopecká
Ta první hodina byla těžká. Musela jsem si zkorigovat, jak mám učit, abych děti zabavila. Druhou hodinu už jsem dala bez problémů. Pocity z toho mám smíšené. Určitě se tím ale něco naučím.

Nikola Piklová
Ze začátku jsem se bála, pak to ze mě ale všechno spadlo. Děti jsou moc hodné. Není to ale tak jednoduché, jak se říká.

František Sperk
Ze začátku to bylo takové…Nebýt tam kolegyně, tak by to bylo o hodně horší. Jak jsme se ale seznámili s dětmi a vysvětlili si, co budeme dělat, tak už to bylo fajn.

Dominika Abariová
První moment? To byla velká nervozita. Bála jsem se, aby děti poslouchaly a abych je nemusela okřikovat. Nervozita ustoupila hned po první hodině. Byla to dobrá zkušenost. Sama chci být učitelkou.

Školáci, jak se vám líbil včerejší školní den?

Vanesa Bajerová, 1. třída, 6 let
Líbil. S touhle paní učitelkou je to lepší, protože ta naše někdy zvýší hlas a je přísnější. Dnes jsme si taky víc hráli a míň četli.

Lucie Budáková, 3. třída, 9 let
Dělali jsme lehčí věci, než normálně. Takové hodiny jako dnes by se mi líbili pořád. Paní učitelka je hodnější a víc si hrajeme.

Pavel Kratochvíl, 4. třída, 10 let
Hodina byla víc zábavná a lehčí. Tihle učitelé dělali všechno stejně, ale někdy se u něčeho zasekli. Navíc jsem dneska dostal jedničku.