V obchodech se to jen hemží květinami, sladké bonboniéry už neseženete bez růžové mašle a televizní obrazovky okupují romantické filmy. Svátek všech zamilovaných je za rohem, v otvické základní škole Nelumbo si ale žáci Valentýna připomenou trochu jinak. Vytvořili obrovské srdce, které jim možná otevře dveře do Sněmovny.

Žáci se účastní celostátní soutěže Srdce darované s láskou, která je určená dětským kolektivům. Soutěží v nich s výtvarnými dílky ve tvaru srdce. „Zpracování necháváme na dětech, důležité ale je, aby si užily společně zábavu a myslely na druhé. Mimoděk se tak učí mezilidským vztahům a týmové práci,“ říká organizátorka soutěže Jana Jenšíková.

Otvický kolektiv žáků prvního stupně se do práce pustil s vervou a výsledkem je metr a půl široké srdce ze dřeva a přírodnin. Takový rozměr si vyžádal spoustu práce, která však princip soutěže splnila do puntíku. Účastnily se nejen děti, ale pomohli i dospělí. „Paní ředitelka třeba sama sekala velké dřevěné kmeny na malé kousky, rodiče zase pomáhali s návrhy, lepením a věcmi,“ popisuje učitelka Barbora Wolfová.

Jen příprava materiálu zabrala asi týden, tvoření pak necelé dva školní dny. Tvůrčí tým přitom využíval dřevo, korek, karton a ubrousky, „Je to všechno nezávadný materiál a až srdce přestane sloužit k ozdobě, můžeme si na něm upéct třeba buřtíky,“ usmívá se Wolfová.

Srdce je široké metr a půl. Je proto větší, než někteří žáci

Pokud se otvickým školákům podaří vyhrát, čekají na ně zajímavé ceny. Oni sami se ale do výtvarného klání nepustili kvůli věcným darům, jako jsou hračky, knihy nebo zábavná elektronika. Zlákala je vidina návštěvy sídla politiků. „Vítězné týmy se pojedou podívat do Poslanecké sněmovny, kde dostanou ceny. My všichni politiku sledujeme a moc bychom si přáli se tam podívat,“ říká žák Radek Schwarz. Doma dětští tvůrci dokonce sledují televizní debaty a podle učitelky je nenechala v klidu ani volba prezidenta.

Pokud se dětem zvítězit nepodaří, nemusí zoufat. Svoji odměnu dostanou. „Na výlet do Prahy pojedeme, i když nevyhrajeme,“ slibuje Barbora Wolfová.

O tom zda se kolektiv z Otvic vyšplhá na stupně vítězů, můžete rozhodnout i vy, a to na webové stránce srdce.age-management.cz. Hlasovat lze až do konce března.