Děti z dětského domova v Chomutově si prošly čtyřmi sporty, aby si nakonec vybraly ten svůj. Někdo se rozhodl pro tenis, jiný pro plavání či kanoistiku, dalšího uchvátila královna sportu atletika. Nyní se děti ve svých sportech snaží dosáhnout těch nejlepších výsledků a zároveň se učí bojovat se svým životem.

Chtěla bych být závodní plavkyní

Rozhodování začalo již loni. Během tří měsíců si třicet dětí prošlo všemi tréninky a seznámilo se s trenéry. Samy se pak rozhodly, který sport je baví nejvíce. S výběrem samozřejmě pomáhali také trenéři, kteří v dětech objevovali skrytý talent a hodnotili jejich výsledky. Nyní již tři měsíce pilně trénují svůj vysněný sport. „Vybrala jsem si tenis, protože je prostě nejlepší," svěřila se jedna z nejšikovnějších začínajících tenistek ve své tréninkové skupině. „Já si vybrala plavání, protože to mě baví nejvíc. Chtěla bych být závodní plavkyní. To je můj sen," svěřila se její kamarádka.

Cílem dětského domova ale není vychovat z dětí vrcholové sportovce. „Prostřednictvím sportu a sportovních aktivit chceme naše děti naučit, jak umět zvládat a řešit stresové a krizové situace, vyhodnotit jejich náročnost a umět se správně rozhodnout, jak je aktivně řešit, jak zvládnout neúspěch a i přes něj pokračovat dále v tréninku, respektive ve studiu, práci a obecně v životě, tedy nevzdat se," vysvětlila manažerka projektu Iva Bosáková z Dětského domova Chomutov .

Možnost prosadit se, ale děti mají. Například plavce čekají již v březnu první závody, a to hned okresní přebory. I ostatní sportovci pak v průběhu roku budou moci změřit své síly s ostatními dětmi na různých turnajích.

Každý měsíc mají navíc děti v rámci besed možnost setkat se se zajímavými osobnostmi ze sportovního prostředí. Popovídat si již mohly například s juniorským mistrem Evropy v tenise Janem Markem, se hokejovým trenérem dětí Zdeňkem Svobodou či s Janou Hyjánkovou, úspěšnou chomutovskou atletkou a trenérkou. Těšit se mohou také na zimní a letní soustředění, zaměřené na in-line bruslení, cyklistiku a lyžování.

Projekt Herkules je po Budoucnosti pro Samuela dalším projektem Dětského domova Chomutov, který má pomoci dětem z dětského domova lépe se zapojit do společnosti. Herkules odstartoval již v dubnu loňského roku a skončí na konci března roku příštího. Pro děti tím však sportování neskončí, ti kteří budou mít zájem, budou moci ve svém koníčku pokračovat i nadále.