Asi tak šestiletý kluk vyráží, kde vidí barevné šablony dlaní, tam se dotkne země, jinde si sedá, znovu se dotýká. Chtě nechtě v délce trasy dřepuje a skáče a do cíle dobíhá udýchaný. O kus dál se děti vrtí, aby udržely obruč v pase, další běhají přes překážky nebo hází raketkami, které při letu vzduchem vydávají svištivý zvuk.

Stanovišť s různými disciplínami a barevnými sportovními pomůckami, bylo včera na atletickém oválu v Chomutově dvanáct. Užilo si jich na 350 dětí ze školek a nižších ročníků škol Chomutovska v rámci celorepublikové akce Děti na startu. Ta si klade za cíl rozhýbat děti, ať jsou sportovně nadané nebo neumí ani kotrmelec.

Jak se dětem na oválu líbilo…

Petra Eliška Prošková, Duhová cesta: Jsem ráda, že se nemusíme učit.

Kryštof Polášek, 9. MŠ Pohádka, Jirkov: Líbilo se mi, jak jsme házeli raketkou. Moc daleko jsem ale nedohodil.

Jaroslav Holeček, 9. MŠ, Jirkov: A mně se líbilo, jak jsme házeli přes ty kruhy. Vždycky jsem se trefil… Dostaneme všichni medaili?

Příležitosti zasportovat si využily i učitelky s dětmi ze 2. Základní školy z Kadaně. „Od září tam vedu kroužek nazvaný stejně Děti na startu, kde se snažíme naučit děti základy od každého sportu, aby se mohly zorientovat a vybrat si, kterému se věnovat víc," uvedla učitelka Jaromíra Řepková. „Jsou tam různé děti. Někdo je ke sportu vedený z domova, jiný je valibuk," dodala. Právě proto se na akci vypravili, aby se pohybu museli věnovat všichni a ideálně se u toho také bavili.

Nešlo a žádné měření výkonů a medaile nakonec dostali všichni. „Není to akce, kde bychom hledali talenty, chceme, aby si děti zasportovaly a měly z toho radost," vysvětlila předsedkyně chomutovského atletického oddílu Jana Hyjánková.

Atletiku učí dvacet let a tak má dobrou představu o zdatnosti dětí. „Za ta léta šla dolů, proto se děti snažíme takto nalákat. Po podobných akcích se nám do oddílu vždy hlásí další děti a i když jich máme už teď dost, neumíme nikoho nového odmítnou," dodala.

Oddíl atletiky TJ VTŽ Chomutov má už teď na dvě stě dětských členů.