O případu z pondělního podvečera v úterý informovali brněnští strážníci. „S obavami o zdraví dívky se na nás obrátil muž, který si před bohunickým nákupním centrem dítěte zavřeného v zaparkovaném autě všiml. K obchodu vzápětí přijely dvě nejbližší hlídky,“ sdělil mluvčí strážníků Jakub Ghanem.

Svědek městským policistům popsal, jak se několik minut společně s dalšími lidmi marně snažil sehnat rodiče dívky v okolních obchodech. „Teplota ve stínu dosahovala v danou chvíli asi devětadvaceti stupňů,“ doplnil mluvčí.

Zdroj: Městská policie Brno

Po vysvobození z auta strážníci zpocenému a vyčerpanému dítěti podávali po malých doušcích vodu a chladili ho navlhčenými kapesníky. Na cestě už v té chvíli byli i záchranáři. „Současně s nimi se dostavili i rodiče dítěte. Otec nejprve tvrdil, že se vzdálili jen na pět minut, přestože od samotného oznámení na tísňovou linku uplynula přibližně čtvrthodina. Matka pak upřesnila, že nákupy trvaly asi dvacet minut,“ uvedl Ghanem.

Záchranáři dívku ošetřili a zkontrolovali její zdravotní stav. „Velké problémy dívka neměla, v tomto případě jsme ji naštěstí mohli nechat v péči rodičů. Ty jsme poučili o dodržování pitného režimu,“ informovala mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová.

Ilustrační foto
Počasí je o 40 dní napřed. Odpovídá začátku prázdnin

Rodiče dívky si sice mohli oddechnout, věc ale ještě nejspíš budou muset vysvětlit státním policistům.

Případ mohl skončit hůř než jen podezřením ze spáchání trestného činu. Děti vedro v rozpáleném autě ohrožuje daleko víc než dospělé. „Dětský organismus obsahuje víc vody. Jsou proto citlivější na změny teplot a přehřátí. Za pár desítek minut se jim zahustí krev, méně se pak okysličují orgány a hrozí poškození mozku,“ vysvětlil praktický lékař Jiří Rašovský.

Pozor na uzavřený prostor

Nebezpečné přehřátí organismu hrozí o to víc, že v uzavřeném autě teplota dramaticky narůstá. „Děti mohou velmi rychle zkolabovat a v horkém autě i zemřít,“ varoval lékař.

K případům, kdy lidé v autě nechají své dítě, vyjíždějí brněnští strážníci asi desetkrát ročně. Většinou je na nebezpečí upozorní kolemjdoucí. „Naštěstí jsme od roku 2012 museli děti z auta vysvobozovat jen dvakrát. Jindy se ukáže, že jsou rodiče opodál nebo auto nestojí na přímém slunci,“ řekl Ghanem.

Ilustrační foto.
Vedro sužuje města. Zahnat žízeň lidem pomáhají pítka

Dodal, že lidé by neměli nechávat uvězněná v autech ani domácí zvířata. I těm v horkých dnech hrozí přehřátí. „Příkladem je situace, kdy zoufalý kříženec dobrmana prorazil hlavou okénko a za připnutý obojek zůstal viset ven za krk. Naštěstí ho pohotově zachránila naše hlídka psovodů, která místo právě kontrolovala,“ popsal mluvčí děsivý psův zážitek.

Co se dítěti v autě stane
Slunce. Ilustrační foto.Zdroj: Deník/ V. Leška∙ Dítě se mnohem rychleji dehydruje. Nemá totiž termoregulační schopnosti jako dospělí lidé.
∙ Zhustí se mu krev, ta dostatečně neokysličuje tělo, dítěti hrozí trvalé následky.
∙ Přehřátí může vážně poškodit mozek.
∙ Po pár desítkách minut v rozpáleném autě dítě upadne do šoku.
∙ Klesá mu tlak a rychle ztratí vědomí.
∙ Po hodině v autě může dítě zemřít.

Ilustrační foto.
Pár dní a otevřou se všechna koupaliště. To strupčické odemkne světový šampion