Kolem dvaceti milionů korun je letos připravená investovat obec Spořice. Využije je na vybudování vozovky, opravy dvou mostů, nákup auta pro obecní hasiče a množství nejrůznějších oprav.

close info Zdroj: Deník zoom_in Jedna ze dvou největších investičních akcí potěší obyvatele obytné zóny v ulici Pod Břízami. „Jedná se o novější zástavbu, kde jsme dlouhodobě řešili vlastnické vztahy,“ zmínil starosta Spořic Roman Brand. Odhadované náklady dosahují šesti milionů korun.

Podobnou sumu bude stát i oprava dvou z celkem osmi spořických mostů přes Hačku. Všechny slouží pro chodce i automobilovou dopravu. „Bohužel jsou ve velmi špatném stavu. K havarijnímu to zatím nedospělo, to bychom tam nemohli pustit provoz,“ podotkl starosta. Každý další rok má obec v plánu nechat opravit vždy po dvou mostech s výhledem, že za čtyři roky budou všechny v naprostém pořádku.

Obě tyto investice hradí Spořice výhradně z obecní kasy. Například s nákupem vozu pro obecní hasiče ale pomůže dotace. Celkové náklady dosahují 1,1 milionu korun, z rozpočtu ale bude potřeba vzít jen 350 tisíc.

Ve srovnání s uplynulými roky Spořičtí proinvestují dvojnásobně vysokou sumu. „Bude to nejvíce proinvestiční rok za posledních osm let, pokud se nám podaří vše zrealizovat. Samozřejmě se v tom promítá i dramatický růst cen stavebního materiálu a práce,“ okomentoval Brand.

Vesnice „přilepená“ těsně k Chomutovu současně pracuje na projektu, které by bylo možné naplnit v příštích dvou letech. Jedná se o obnovu veřejného prostranství s náměstí Generála Svobody, prostranstvím se školou včetně řešení parkování a vodní nádrže, které má celou plochu přeměnit v příjemný prostor.

Na výsledek se místní lidé těší. „Máme opravený kostel s vodním příkopem, který vypadá až nadpozemsky. Jenže ujdete pár kroků a jste u školy, kde je ta hrozná betonová nádrž jako vystřižená z osmdesátek,“ zhodnotila jedna z tamějších žen. „Už aby přišla změna,“ přeje si.

Objem nákladů je předběžně odhadovaný na patnáct milionů korun, 85 procent by ale měla pokrýt dotace z takzvaných 13 Ekomiliard. Jedná se o program určený na odstraňování ekologických škod před privatizací hnědouhelných těžebních společností v Ústeckém a Karlovarském kraji.