„Na začátku bylo psaní opravdu hodně. Psala jsem nejen nové události, ale připojovala jsem i okénka do minulosti. Vycházela jsem z toho, co bylo k sehnání. Vysedávala jsem ve studovně a hledala zmínky ve starých novinových článcích,“ uvedla kronikářka Nezabylic. „Bavilo mě hlavně setkávání s pamětníky a rozhovory s nimi. Dělali jsme je docela často, teď to bohužel kvůli covidu nejde,“ lituje.

Deník na návštěvěDeník na návštěvěZdroj: DeníkJedna z kolektivních vzpomínek, ke které se vrací velká část obyvatel a Karolína se snaží dobrat dalších informací, se váže k pomníku obětí pochodu smrti v dubnu 1945 v lese u Hořence. „Pamětníci vyprávěli, jak tam od svého dětství chodili klást věnce, aby uctili oběti. Tenkrát si moc neuvědomovali, co se tam odehrálo, to až s postupem času. Hluboce to v nich zůstává,“ přiblížila. „Zakopáno tam bylo 34 lidí. Rok po události došlo k exhumaci, tenkrát se tam s pozůstatky těl našly i vězeňské bundy s čísly, podle kterých bychom mohli dojít ke jménům těchto obětí. Proto jsem rozjela velké pátrání,“ prozradila kronikářka.

Nejdříve se jí podařilo získat od místních pamětníků zhruba polovinu těchto čísel a po oficiální žádosti zaslané do Památníku Buchenwald, který je v místě bývalého nacistického koncentračního tábora, získala i jména obětí. Zbývající část čísel zajistila v loňském roce. „Zbývá sepsat žádost v německém jazyce a odeslat do Buchenwaldu,“ doplnila. Poté bude možné jména obětí uvést na památníku a snad i kontaktovat města, ve kterých třeba stále žijí rodiny těchto zemřelých.

S pátráním po minulosti Nezabylic začala Karolína Plchová na žádost starostky jako 18 letá studentka. Byla tedy jednou z nejmladších kronikářek Česka. Chuť k této práci načerpala díky vedení gymnaziálního profesora Josefa Märce, který se studenty pracoval na projektu Zmizelí sousedé. Dnes je Karolíně Plchové 31 let, je dětskou lékařkou v chomutovské nemocnici a také maminkou pětileté dcery a loni narozeného syna. S Nezabylicemi se cítí spjatá, i když pochází z Chomutova. Strávila tam část dospívání a nově se tam stěhuje nastálo.