Tušimice – Ze zčernalých hroud spálené gumy stoupá hustý bílý kouř, místy je i jedovatě nažloutlý. Podél celého spáleniště stojí hasiči, kteří neúnavně kropí okraje i střed bývalé skládky. Na několika místech nakladače valí na spálená místa hlínu.

Výjev jako z filmu o dopadu meteoritu byl k vidění včera dopoledne na místě, kde den předtím vzplály hromady starých pneumatik. Hasičům se podařilo živel sice zkrotit ale zlikvidovat ho úplně – na to bude potřeba ještě mnoho hodin, hasiči mohou na místě zůstat i v sobotu.

„Zásah stále trvá a netroufám si odhadnout, jak dlouho ještě bude,“ řekl včera odpoledne Deníku Lukáš Marvan, mluvčí hasičů. „Daří se nám hlavně zasypávat okraje požářiště hlínou, ale dostali jsme se už i doprostřed.“ Při čtvrtečním zsahá se zranili dva hasiči, jeden byl opařen a druhý má poraněné koleno.

Déšť moc nepomohl

Mohlo by se zdát, že dopolední hustý déšť hasičům pomáhal, ale bylo to skoro naopak. Změnil se totiž tlak a kouř už nestoupal nahoru, ale držel se více při zemi. A zplodiny z takového dýmu mohou být nebezpečné. Navíc déšť rozmáčel a rozbahnil příjezdové cesty i celé spáleniště.

Navíc – jestli měli hasiči výjimečně něčeho dostatek, tak to byla voda v kropicích hadicích. Ještě ve čtvrtek večer se totiž napojili na nedalekou čerpací stanici vody a z ní rozvedli vodu do hadic.

Elektrárna v pohotovosti

Vítr, který ráno mířil dým směrem k obydlené části Tušimic, se později stočil směrem k elektrárně. „Pro jistotu jsme do Tušimic stáhli z prunéřovské elektrárny všechny dýchací masky. Zaměstnanci pak dostali pokyn, aby zvážili, jestli musí v ten den být na pracovišti,“ uvedl mluvčí ČEZu Ota Schnepp.

Pracovníci si tak mohli vzít volno nebo dovolenou, samozřejmě kromě klasické provozní směny. Vedoucí pracovníci pak měli pokyn přednostně uvolnit všechny, kteří trpí nemocemi dýchacích cest či třeba těhotné ženy.

Příčinu požáru včera policisté upřesnili s tím, že první, co vzplálo po jiskření od vysokozdvižného vozíku, byl chemlon. Ten byl uložený ve skladu společně s pneumatikami. Odhadnutá škoda se vyšplhala na deset milionů korun. Policisté případ zatím šetří jako obecně ohrožení.

Hořící guma = jed ve vzduchu

„Při hoření gumy unikají do vzduchu saze, čistý uhlík, oxid uhelnatý a uhličitý, dále také stopové množství uhlovodíku a ještě oxid siřičitý. Při nadýchání se oxidu uhelnatého a sazí může dojít u člověka k otravě,“ řekl Deníku chemik hasičského sboru a školícího střediska a laboratoře Třemošná Jan Kubeš. Právě monitoring Chemické jednotky Třemošná naměřil ve čtvrtek večer nadlimitní množství zplodin hoření. Měření pak probíhalo každých deset minut, ráno pak byli evakuováni lidí z nedalekých bytovek.