Den architektury je největším architektonickým festivalem v tuzemsku. Probíhat bude od 29. září do 5. října a nabídne více než 450 zdarma přístupných akcí po celé České republice i na Slovensku. 

Podrobný program najdete na denarchitektury.cz.

„Pestrý festivalový program se uskuteční i v Ústeckém kraji a pozve opět na exkurze do běžně nepřístupných budov, architektonické procházky s poutavým výkladem, přednášky nebo program pro děti. Festival se letos zaměří na výjimečná konstrukční řešení, a to jak v historické architektuře, industriální architektuře, tak u staveb 20. a 21. století,“ říká Silvie Marková ze Smart Communication, která za pořádající spolek Kruh o festivalu informuje.

„Na nejrůznějších místech republiky připomeneme také dílo výjimečného představitele barokní gotiky Jana Blažeje Santiniho-Aichela, od jehož úmrtí uplyne letos 300 let, a vydáme se také po stavbách jednoho z nejvýraznějších představitelů poválečné architektury u nás – Karla Pragera, který se narodil před 100 lety,“ dodává zakladatelka a ředitelka Dne architektury Marcela Steinbachová.

Vstup na akce je zdarma, v některých případech je potřeba s ohledem na kapacity rezervace předem.

Historické jádro Žatce.
OBRAZEM: Žatec a okolí jsou v UNESCO. Co tam přesně patří?

13. ročník festivalu Den architektury nabízí bohatý program i v Ústeckém kraji. V Žatci "vyjede" v sobotu 30. září ve 14 hodin Pěškobus č. 6 - Vily. Půjde o procházku s výkladem o vzniku a historii obytných a administrativních vil vedenou historičkou umění Monikou Klímovou a architektkou Evou Sladkou. Součástí bude křest nové brožury o nejzajímavějších žateckých vilách.

Akce Opraveno, vstupte! proběhne na staré radnici v Litoměřicích. Renesančním památkově chráněným objektem, který byl několik let návštěvníkům uzavřen, provede kurátor Oblastního muzea v Litoměřicích Jan Peer. Komentovaná prohlídka se uskuteční 1. října od 13.00 do 16.30 hodin. Nutná je rezervace předem.

Historická pevnost Terezín ukáže Ztracená zákoutí také 1. října, od 13.00. Zájemci se vypraví do běžně nepřístupných ztracených zákoutí s historikem Janem Knoblochem, který představí budovu pevnosti Terezín od 18. století po novodobou situaci. I na tuto komentovanou prohlídku je nutná rezervace předem.

Zdroj: Youtube

Den architektury 2023  Zdroj: YouTube.com/Kruh

Prezentace studentských prací a návrhů rekonstrukcí místních staveb bude k vidění v Roudnici nad Labem. Do vybraných lokalit poté vyjde komentovaná procházka s ​​vedoucím ateliéru Fakulty architektury ČVUT Vojtěchem Sosnou a architektem Karlem Filsakem. Tato akce proběhne v sobotu 30. září od 14.30 do 16.00 hodin.

V Mostě zájemci uvidí Skryté podzemí. Do útrob podzemních prostor obchodního domu Prior a kulturního domu Repre mohou vyrazit v sobotu 30. září ve 14.00 se studentem architektury Martinem Trávníčkem. Uvidí veřejnosti běžně nepřístupné zásobovací centrum společné pro oba domy v centru města Most.

Archeologové objevili na břehu řeky v africké Zambii doklad o lidské práci starý skoro půl milionu let. Ilustrační snímek
Nejstarší řemeslo? Tesař. První konstrukce vznikla již před půl milionem let

Industriální vzdor lázeňskému městu ukáží Teplice. Průmyslové struktury města v netypické poloze významného lázeňského města si lidé prohlédnou s architektem Janem Kutákem. Stane se tak v neděli 1. října od 10.00.

Další bohatý program v okolí se uskuteční také v Ústí nad Labem, kde si zájemci mohou rozšířit obzory o konstrukčních zajímavostech a historii mostů. Nebo navštívit Galerii Emila Filly či worshopovou hru Metropolis od Domu umění. Za oblouky inženýra Josefa Zemana se lidé vydají na zimní stadion a do letního kina. A na míru vytvořená prostorová stavebnice jistě zaujme v Hraničáři. 

Nakonec z díla vznikla úžasná lampa
Měly to být hodiny pro manželku. Vznikla však jedinečná lampa ze včelí plástve

Vizi pro budoucnost rybníku Mašíňák představí akce ve Varnsdorfu, naopak v Žihli bude k vidění čerstvě opravená kaple sv. Markéty a hospodářský dvůr Kalec od barokního architekta Jana Blažeje Santiniho–Aichela.

Ve čtvrtek 5. října lze vyrazit například také do Slaného. Od 16.00 tam průvodkyně Alena Zahrádková a Dagmar Machálková podrobně představí funkcionalistickou budovou České spořitelny z roku 1931.