Mzdy rostou. Zvedají se prodavačům, zdravotníkům i úředníkům a pozadu nechtějí zůstat ani šachťáci, kteří s vedením vyjednávají o navýšení. Zatím ale bez většího úspěchu, proto se rozhodli, že budou v pátek 14. prosince ráno demonstrovat před budovou Severočeských dolů v Chomutově.

Podle odborářů probíhají kolektivní vyjednávání už od srpna, ale ani po pěti setkáních nenašli s uhlobarony shodu. „Požadujeme navýšení mezd plošně o dva tisíce korun a dále tisíc měsíčně jako hodnotu na přerozdělení pro vedoucí pracovníky,“ nastínil místopředseda odborové organizace David Frňka, jakou mají zaměstnanci představu.

Betlémy v ulici 28. října v Chomutově
Ulice betlémů: Chomutovští živnostníci převlékli výlohy do vánočního

Šéfové důlní společnosti podle něj drží nabídku násobně níže. „Zaměstnavatel v posledním předloženém návrhu uvažuje, že zaměstnancům zvýší mzdy od dvě a půl procenta a dále že vyčlení procento, které budou mít vedoucí pracovníci na přerozdělení,“ doplnil.

Při průměrné mzdě šachťáků, která má v regionu dosahovat 33 tisíc korun hrubého, by se tedy jednalo o navýšení v řádu stovek korun, nikoli tisíců, jak si přejí odbory. „Víme, že jsme s tímto příjmem nad regionálním i republikovým průměrem, ale vnímáme to tak, že mzdy plošně stoupají, je to celorepublikový trend. Navíc práce v dolech je těžká ve specifickém prostředí,“ zdůvodnil Frňka, proč se zaměstnanci dolů také hlásí o své.

Továrny "skupují" zkušené lidi

Hlavním motivem ale zůstává, aby neodcházeli zkušení kolegové za lepším. „Trh práce je nasycený a dochází k tomu, že průmyslové zóny 'skupují' naše lidi. Chybí například zámečníci a provozní elektrikáři, kteří jsou v už tak těžkém důlním prostředí velice důležitými osobami. V lomech Bílina a Doly Nástup jsou speciální velkostroje, které svou velikostí a technologií vyžadují, aby je provozovali zkušení a vysoce kvalifikovaní pracovníci,“ přiblížil odborář.

Dodal, že právě provoz některých důlních velkostrojů je kvůli nedostatku kvalifikovaných lidí omezený. „Někteří pracovníci proto musí ve svých směnách přecházet a obsluhovat více různých pracovišť. Jsme přesvědčeni, že tento stav může mít další negativní vliv na ohrožení zdraví při práci,“ poukázal Frňka na rizika.

Společným dárkem pro obyvatele kadaňského domova pro seniory bylo povídání s Ivou Hüttnerovou.
Umělkyně, Kissáci i seno: Ježíškova vnoučata obdarovala staroušky v Kadani

Vedení Severočeských dolů vyjednávání zatím nepovažuje za uzavřené. „Odboráři a zaměstnanci mají určité představy, vedení je má odlišné, je to ale předmětem kolektivního vyjednávání, které není u konce,“ podotkl mluvčí společnosti Lukáš Kopecký. Další schůzka se koná v pátek, tedy v den, kdy budou důlní zaměstnanci demonstrovat pod okny společnosti v ulici Boženy Němcové.

Odboráři mluví za přibližně 2700 zaměstnanců dceřinných společností Severočeských dolů, případné vylepšení jejich mezd by se ale týkalo plošně takřka pěti tisíc zaměstnanců společnosti.

Plošné zvyšování mezd

Pro rok 2017 doly navýšily mzdy plošně o tisícovku. Od ledna 2018 vyrostly podle serveru iuhli.cz o dalších 6 % (tj. cca 1800 korun, počítáno z celopodnikového průměru), zvýšilo se také čerpání benefitů ze sociálního fondu.

V Chomutově se v posledních dvou letech uskutečnily dva demonstrační mítinky za zvýšení mezd, tento bude třetí. Začne v 8 hodin.