Zakázku za bezmála 7 milionů korun bez daně z přidané hodnoty vyhrála severomoravská společnost AWT Rekultivace. Samotné bourací práce má ovšem subdodavatelsky na starosti děčínská společnost Bagrujeme.eu.

„Budova je ze železobetonu s cihelnými vyzdívkami, takže bouráme demoličním bagrem a demoličními vydrcovacími nůžkami,“ nastínil majitel Bagrujeme.eu Miroslav Vosáhlo. „Samotná demolice potrvá zhruba čtrnáct dní, potom budeme bouraný materiál separovat. Je tam lepenka ze střechy, dřevo, ale také komunální odpad, který vznikl kvůli squatterům,“ doplnil s tím, že materiál bude na místě drcen a půjde dále k recyklaci.

Podle smlouvy by měl být prostor zcela vyčištěn a předán do konce letošního roku. Bude tam navezena ornice a později také zaseta tráva. Ze školy zůstane zachovaný jen sklad civilní obrany, který získá novou střechu.

Bourání školy ze začátku 80. let probíhalo ve dvou fázích. Poprvé se do ní demoliční stroje zakously v roce 2019, kdy zlikvidovaly tři z celkem sedmi pavilonů spojených koridorem. Náklady tenkrát dosahovaly 8 milionů korun.

Škola byla postavena stejnou technologií jako ostatní základní školy na sídlištích od Písečné po Březeneckou. Ještě začátkem 90. let měla 753 žáků, ti jí však postupně výrazně ubývali. Na začátku nového tisíciletí už v jejích lavicích zasedalo jen kolem tří set školáků. Město ji tak v roce 2004 uzavřelo s tím, že ji nabídne soukromým investorům. Žádný však nepřišel se smysluplným projektem. Do prázdné budovy později pronikali bezdomovci a drogově závislí, kteří tam několikrát založili i požár.

Mohlo by vás zajímat: Burger King možná, Gate určitě. Víme, které velké značky míří do Otvic

Nákupní zóna v Otvicích se rozšíří o další značky. | Video: Deník/Miroslava Šebestová