Rachejtle. Dělobuch. Rachejtle. Dělobuch. Další a další. Kříženec německého ovčáka Rasty už stres o silvestrovské noci nevydržel, překonal více než dva metry vysoký plot a utíkal. Za klidem a tichem. Utíkal pět dní, v zimě urazil desítky kilometrů. Jeho příběh má naštěstí dobrý konec, i díky sociálním sítím a pomoci lidí se dostal zpět ke svým majitelům. Někteří další ale takové štěstí nemají. Podobných případů jsou v regionu po silvestru desítky.

„Rasty už je naštěstí doma. Hledali jsme ho pět dní. Od pondělí do pátku, v pátek jsme ho naštěstí našli a odvezli si ho zpět domů. Byly samozřejmě i slzy, obrovská radost, když už jsme ho konečně měli v autě,“ vylíčila Ilona Holičová ze Želeče u Žatce radostné chvíle.

Silvestrovské ohňostroje jsou pro zvířata velkým stresem. Zábavní pyrotechnika je trápí už několik dní předem, řada psů ani nechce chodit ven, mají strach, během oslav příchodu nového roku je ale situace nejhorší. Desítky psů utečou při venčení, někteří i z uzavřených zahrad či dvorků. Hledal se třeba Eddie v Litvínově, Dina v Mezihoří a další a další. Majitelé v prvních dnech roku 2019 hledali či ještě hledají mnoho psích přátel. Většina jich opět najde svého majitele, jsou ale bohužel i případy, kdy se už neshledají.

Nové "chlupaté" logo chomutovského zooparku.
Postřižiny v chomutovském zooparku. Zkrátili mu název

Rasty během silvestrovských oslav stres nevydržel. Nezastavil ho ani více než dva metry vysoký plot a na svém výletě urazil desítky kilometrů. „Utekl z uzavřeného dvorku. Bylo to během silvestra, to bouchání mu hodně vadilo. V dalších dnech ho lidé viděli u Svojetína, Veclova, Velké Černoci, nakonec jsme ho chytili u Milostína,“ popsala Holičová.

Pomáhají sociální sítě

Ta potvrdila, že v podobných situacích velmi pomáhají sociální sítě. „Hned jsme tam dali, že ho hledáme, a sdílelo to mnoho lidí. Díky tomu jsme ho mohli stopovat. Věděli jsme alespoň trochu, kde ho hledat, vždy jsme tam vyjeli. Moc to pomohlo, díky tomu jsme ho i chytili, když nám paní ohlásila, že ho viděla, hned jsme tam vyrazili,“ řekla Holičová.

Po silvestru mají napilno také útulky, kam se část „utečenců“ dostala. „Po silvestru nám nahlásili čtyři psy, odchytli je strážníci a hned byli vráceni majitelům,“ uvedl Antonín Šlégr z mosteckého útulku. Chomutovský útulek evidoval tři pátrání, všechna se šťastným koncem. „Měli jsme tu po silvestru pět nových psů. Tři už se vrátili, dva ještě zůstávají,“ informoval David Kubelík z útulku v Jimlíně na Lounsku.

Obří kometa, andílci a mudrcové prošli Kláštercem
OBRAZEM: Obří zářící kometa, andílci a mudrcové prošli Kláštercem

Útulky na začátku roku řeší i další nepříjemnosti - nechtěné dárky. Také letos se objevily. „Už tu máme dva pejsky,“ přiblížil za mostecký útulek Antonín Šlégr. „V posledních letech je jich méně, ale pořád jsou. Každý rok nějaká štěňata přijdou. Ale teď je ještě brzy, hlavní vlna přichází později v lednu. Až lidé budou více v práci, začnou zjišťovat, že péče není tak jednoduchá,“ dodal David Kubalík z Jimlína.