”Dejte najevo, že vám vadí práce naší vlády! Dejte jí výpověď!” hřímal do mikrofonu muž v černém kabátě. Před obchodním domem Chomutovka ho v sobotu odpoledne poslouchala hrstka příchozích. Někdo si zanadával spolu s ním, někdo šel dál, ani se nezastavil. Komu se názory mluvčího líbily, podepsal arch, který je symbolickou výpovědí vládě. Občanské sdružení Hnutí za přímou demokracii, které protivládní protestní shromáždění v Chomutově svolalo, ho prý následně předá do nejvyšších míst.

Sdružení hlásá zavedení a používání metod přímé občanské kontroly politického zřízení. Například přímou volbu starostů, hejtmanů, poslanců či přezidenta a jejich odvolatelnost, a to kdykoli. Pro mnohé líbivá myšlenka. Odvolává se ale také na odkaz Karla Marxe a to, co podle něj dostatečně nedotáhli komunisté. Mimo jiné prosazuje myšlenku, že by měly být podporovány podniky vlastněné zaměstnanci.

„Myslím, že je to parta, co se chce přiživit na obecné nespokojenosti s politiky, ale vytlouká klín klínem a navrhuje v podstatě překonané myšlenky,” kroutil hlavou jeden z příchozích. „Možná se to dobře poslouchá, ale podle celosvětové praxe je to nefunkční,” odfrkl si nespokojeně.

Ani podle organizátorů akce nakonec nevyvolala tolik zájmu, kolik by si představovali. Arch prý podepsalo jen něco přes sto lidí.

„Stále ještě jsou příliš spokojení,” zalitoval koordinátor ze sdružení František Vlásek. „Jenže si neuvědomují, že příští rok bude se všemi těmi reformami hůř,” soudí.

První takové shromáždění se uskutečnilo 17. listopadu v Praze, další uspořádali v Brně a Chomutov je třetím městem. Sdružení chce burcovat a sbírat podpisy až do jara ve všech větších městech a opakovaně. Není politickou stranou, do budoucna ale neváhá s politiky, nakloněnými jejich názorům, spolupracovat.