Všechny organizace se shodují v tom, že každá novinka přináší problémy, ale až se všichni začnou v systému orientovat, pak v tom vidí přínos. Město Vejprty spustilo datové schránky již 22. října.

„Určitě to bude s sebou přinášet ze začátku mnoho komplikací, ale tak to většinou bývá. Myslím, že by to mělo práci do budoucna ulehčit,“ uvádí tajemnice města Vejprty Jaroslava Kadlecová. Podobně mluví i další úřady.


„Ze začátku jsou vždycky problémy. Nevíme jaká bude spolehlivost tohoto systému, Czech Point často padal,“ popisuje tajemnice kláštereckého úřadu Alena Antalová.


Problémy se schránkami se vyskytly včera na chomutovském soudě. „Dneska nefungují,“ sdělila Deníku Eva Hermanová ze soudu v Chomutově. Dále podle ní se ještě nedá říct, jestli to bude dobrý systém nebo špatný. „Zatím to nejde posoudit. To budeme vědět až po delší době,“ doplňuje.


Komunikaci s úřady pomocí datových schránek vítá ředitel firmy Strix a.s. v Chomutově. „Až se s tím všichni uživatelé naučí pracovat, pak v tom vidím velký přínos,“ uvádí Dušan Dufka.

Datové schránky – datová schránka je podobná e–mailu. Uživatel zadá své heslo a tím se do schránky dostane. V té si pak vyhledá úřad nebo firmu kam potřebuje dokument odeslat. Dokumenty pak úřady archivují v listinné podobě jako ověřené kopie.. Mít datovou schránku je od 1.11.2009 povinnost všech státních institucí a právnických osob zapsaných v obchodním rejstříku.