Do bezplatného darování krve se lidé v Česku moc neženou. Někteří mají strach, u dalších hraje roli lhostejnost. V Evropě nám patří až dvaadvacáté místo. Bez dobrovolných dárců krve se ale nemocnice neobejdou.

Výhody dárců

Někteří lidé to možná nevědí, ale i bezplatní dárci krve mají určité výhody. Ze zákona mají v zaměstnání při odběru krve nárok na placený den volna. Ten si dokonce nemusí vybrat přesně v den odběru. Z daňového základu si navíc za každý odběr mohou odečíst částku dva tisíce korun. Pokud tedy ročně darují krev třikrát, sníží se jim základ pro výpočet daně a o šest tisíc korun.

Další výhody nabízejí jednotlivá města. V Jirkově vyplácejí držitelům zlaté plakety jednorázový roční příspěvek tisíc korun. Také Chomutov si dárců váží. „Na radnici se několikrát ročně koná v obřadní síni akce, kde primátor spolu s Červeným křížem předává plakety," říká tisková mluvčí Chomutova Šárka Schönová.

Chomutovsko je soběstačné

Hematologicko - transfuzní oddělení chomutovské nemocnice se od července letošního roku spojilo s transfuzním oddělením mostecké nemocnice. V evidenci má 7560 dárců krve. „Jsme vděčni za dostatečnou a hlavně kvalitní dárcovskou základnu, která nám umožňuje plně pokrýt potřebu krevních přípravků pacientů v obou našich nemocnicích, respektive v jejich spádové oblasti," uvedla primářka Hematologicko- transfuzního oddělení Vladimíra Kašková.

Chomutovská nemocnice si tak na počty dárců krve stěžovat nemůže. V loňském roce zaznamenala 733 nových dárců, takzvaných prvodárců. Opakovaných, tedy pravidelných dárců, bylo za loňský rok celkem 5490.

Počty dárců si pochvalují i v transfúzním odběrovém centru v Kadani. V evidenci mají přes 3000 dárců. „Jsou to všechno lidé, kteří se zde zapsali během naší devítileté historie," vysvětluje vedoucí transfuzního odběrového centra Martin Krušina. Jako přesnější ukazatel vidí počty odběrů. „Letos jsme měli zatím 3750 odběrů a asi okolo 300 prvodárců," upřesnil Krušina.

Jak v Chomutově tak v Kadani čeká na dárce příjemné prostředí. „Na odběrových sálech i v čekacích místnostech jsou samozřejmě dárcům k dispozici televize a internet, po odběru pak dostávají občerstvení," říká Vladimíra Kašková. Podobné je to také v Kadani. „Máme moderní barevně vymalovanou místnost s televizí. Všichni od nás dostanou jídelní balíček v hodnotě sto korun a snídani rohlík, čaj, kávu, nápoje Isoline v neomezeném množství," popisuje Martin Krušina.

Chybí nováčci

„Velkým problémem je stárnutí dárcovské základny. Nejčastěji darují krev lidé ve věku 40 až 54 let. Velkým úkolem je proto přilákání nových, mladších dárců," říká Kateřina Pulkrábková ze Všeobecné zdravotní pojišťovny. Právě VZP proto letos spustila kampaň, která má mimo jiné vyvrátit mýty, které dárcovství provázejí. Tím největším problémem je strach. Na druhém místě je potom lhostejnost lidí pomáhat, byť se sami lehce mohou dostat do situace, kdy budou v nemocnici a krev od dárců budou potřebovat.

Řeč čísel

Jak už bylo řečeno, Česko je, pokud jde o dárcovství krve, na 22. místě. Nejvíce dárců je v Rakousku, kde krev darují až dvě třetiny obyvatel. Následuje Francie, Kypr a Řecko. U nás alespoň jednou darovalo krev třicet procent obyvatel starších patnácti let. Kromě krve mohou lidé také darovat krevní plazmu, na tu se chodí častěji než na krev a její odběr je o něco delší.

Infografika.

Z darování krve strach mít nemusíte

Pokud se rozhodnete dobrovolně darovat krev, nemusíte mít z odběru žádné obavy. Není to žádné „peklo", naopak v nemocnici na vás čeká příjemný personál a také příjemné prostředí. Osobně mám za sebou třicet sedm odběrů, což je shodou okolností stejně, jako kolik mi je let.

Příprava na odběr krve není složitá: Den předem se lidé musí vyvarovat tučných jídel, alkoholu a cigaret. Ráno se nesnídá těsně před odběrem si dáte již v nemocnici neslazený čaj a rohlík. Zadarmo, samozřejmě. U snídaně se mrknete na televizi, u toho současně vyplníte dotazník, který při příchodu vyfasujete. Je totiž důležité předem zjistit, zda jste pro odběr způsobilí.

Po vyplnění dotazníku čekáte, až si vás na vyšetření zavolá sestra. Ta vám změří teplotu, tlak a z prstu odebere vzorek krve na testy. Dříve se tento vzorek odebíral přímo ze žíly, těmto časům už ale naštěstí dávno odzvonilo. Odběr z prstu je mnohem šetrnější.

Po tomto vyšetření vás ještě okoukne paní primářka a pokud uzná i na základě vyplněného dotazníku že jste v dobré zdravotní formě, jste připuštěni k odběru. Pokud ne, odcházíte domů.

Před samotným odběrem si omyjete ruku, ze které chcete krev odebrat. Záleží na vás, jakou si vyberete, zda pravou či levou. Jakmile je volné křeslo, sestřičky vás zavolají, usednete a čekáte, až vás „napíchnou". Pokud zrovna nemilujete jehly, můžete se i tady dívat na televizi.

Každý daruje 450 mililitrů krve. Odběr trvá různě dlouho, záleží na tom, jak rychle vám krev teče. Pokud si ráno před odběrem půjdete zaběhat, dá se předpokládat, že to bude rychlejší. Většinou na křesle strávíte jen několik minut.

Cvičí se i při odběru, a to tak, že svíráte ruku v pěst. Kdo chce nebo mu třeba není úplně dobře může se nechat na křesle položit.

Po odběru odcházíte na svačinku. Tu vám s sebou zabalí domů, nebo si ji můžete sníst na místě. K dispozici jsou rohlíky, sýr nebo salám, k tomu sušenka. Někde je k dostání bezplatně i kafe či horká čokoláda.

Při odchodu z nemocnice dostanete zpátky svou dárcovskou legitimaci se zaznamenaným odběrem a také potvrzení pro zaměstnavatele. Máte totiž nárok na den volna, což je příjemné, darování krve se vším všudy vám totiž rozhodně celý den nezabere. Záleží samozřejmě na počtu dárců, ale většinou ti, kdo přijdou kolem sedmé hodiny ranní, nejpozději v devět odcházejí domů na zasloužený odpočinek. A hlavně: Nezapomeňte hodně pít!