Kdo složí budoucí koalici a kdo stane v čele města? Upečou to spolu PRO Chomutov, ANO 2011 a Nový Sever? To by vyneslo do křesla primátora Daniela Černého (PRO Chomutov). Nebo bude pokračovat vláda ČSSD a s ní i primátor Jan Mareš?

Vyjednávací týmy všech stran už horečně jednají o svých možnostech. Koalici musí složit minimálně tři strany, protože pro většinu je potřeba osmnáct hlasů. Ve hře je také poměrné zastoupení, tedy situace, kdy by se rada skládala ze zástupců všech zvolených stran. Vzhledem k tomu, jak ostře se proti sobě strany v průběhu minulého volební vymezovaly, by však složení funkční rady bylo velice náročné.

Vyjednávací týmy se začaly scházet ještě večer po vyhlášení výsledků, včera probíhala další jednání. Na prohlášení o budoucí koalici zatím všichni opatrní, Chomutovský deník se rozhodl krátce okomentovat čtyři možnosti, o kterých se uvažuje či mluví.

Vycházíme z toho, že PRO Chomutov za žádnou cenu nepůjde se sociálními demokraty a Nový Sever zase s komunisty (a naopak).

Poměrné zastoupení.

Každá ze zvolených stran by měla v radě své zástupce podle toho, kolik získala hlasů. K takovému způsobu se hlásili vždy komunisté, dříve se líbil také hnutí PRO Chomutov. Jenže vztahy se vyostřily. Také kvůli údajnému kupování hlasů.
Odhad Deníku: Utopie!

PRO Chomutov + ANO 2011 + NOVÝ SEVER.

Varianta, která se zdá nejpravděpodobnější. Vypadá to, že PRO Chomutov a ANO 2011 k sobě mají blízko, ale bez „třetího do party" většinu dohromady nedají. Se sociální demokracií PRO Chomutov nepůjde, do koalice s komunisty se jim také moc nechce. A přestože vztahy mezi vítězem voleb a Novým Sever jsou spíše chladné, zdá se to jako jediná volba, pokud chtějí vítězové voleb změnu. Důležité například bude, jestli dokáží lidé z vítězného hnutí odpustit Milanu Märcovi, že před čtyřmi lety dal přednost koalici ČSSD a ODS právě před PRO Chomutov.
Odhad Deníku: Velice pravděpodobné.

PRO Chomutov + ANO 2011 + KSČM.

Další možná varianta, která má ale více úskalí než ta první. Část lidí z PRO Chomutov nechce o koalici s komunisty ani slyšet, jak přiznal sám Černý. Navíc komunisté jsou hodně svázaní s ČSSD, především kvůli spolupráci na kraji. Šli by do městské koalice bez nich?
Odhad Deníku: Málo pravděpodobné.

ANO 2011 + ČSSD + NOVÝ SEVER.

Varianta, která by vítěznému hnutí PRO Chomutov vyfoukla možnost vlády nad městem, podobně jako před čtyřmi lety. Hnutí ANO 2011 by tím ale v Chomutově riskovalo pověst ještě dřív, než začalo nějakou získávat. Společenská nálada totiž vyznívá spíše pro změnu ve vedení města. Lidé by je mohli označovat za „zrádce", jako se to stalo zastupitelům za TOP09 a Severočeši.cz před čtyřmi lety.
Odhad Deníku: Tohle ANO 2011 riskovat nebude, nepravděpodobné.

Rozhodnout může postoj zastupitelů za Nový Sever. Co nám řekl jejich lídr David Dinda? Ke komu se přikloní a vidí ještě jinou možnost? Více v úterním vydání Chomutovského deníku!