Jako se někdy stává, že nejmilejší dítko dostane nejvíc sladkostí, hokejoví Piráti sklízejí více výhod. Extraligový klub městu dluží 12,5 milionů korun, které měl letos splatit. Nesplatil. Místo toho dostal možnost splácet ho v příštích deseti letech. V pondělí tak rozhodlo chomutovské zastupitelstvo.

Návrh na rozložení splátek obsahoval podmínku, že Piráti každoročně splatí jeden a čtvrt milionu korun, přičemž budou osvobození od úroků.

Vůči návrhu se vymezil Vladimír Koten z opozičního hnutí PRO Chomutov, který poukazoval na dlouhodobou neschopnost klubu splácet své závazky. „Stačil jsem si povšimnout, že Piráti nejsou v dobré finanční situaci, neplatí hráčům, koneckonců to vyplývá i z žádosti o prodloužení smlouvy,“ uvedl s tím, že by přijetí usnesení zatížilo město v příštích letech.

Karel Adamík, generální ředitel Pirátů Chomutov
Generální ředitel Pirátů Adamík: Snažíme se, aby se lhůty plateb neprodlužovaly

Náměstek primátora Jan Mareš (ČSSD) namítl, že zátěž bude čistě administrativní povahy. „Peníze už jsme jednou vydali, naopak budeme finanční prostředky dostávat díky splátkám,“ podotkl. To Koten odmítl s poukázáním na dlouhodobou platební neschopnost Pirátů. „S největší pravděpodobností budou mít problémy se splácením,“ prorokoval.

Mluví se o dvojím metru

Marián Bystroň (PRO Chomutov) upozornil na fakt, že dochází k nerovnému zacházení. „Jezdecký klub Podkrušnohorského zooparku podal vyúčtování o pět dní později a musel zaplatit pět procent z původní částky. Pokutu uhradil, nijak jsme se mu to nesnažili zjednodušit," uvedl. "A vedle toho tu máme společnost, která si půjčila, zástupci jejího managementu opakovaně říkali, že půjčka bude splacena, což se zjevně nestalo, a teď splácení odkládáme o deset let,“ vadí mu.

Z další rozpravy zastupitelů vyšlo najevo, že Piráti mají i další pohledávky vůči organizacím města, které jsou po lhůtě splatnosti. Například podle Soni Skalické, která je pověřená řízením Chomutovské bytové, společnosti dluží 800 tisíc korun. Obě strany mají uzavřenou splátkovou dohodu.

Benefiční utkání, které uspořádali sportovci Chomutovska pro malou Magdalenku
OBRAZEM: Zápasníci i fotbalisté vtrhli na led, aby pomohli nemocné dívce

Pět let neprošlo, koalice chtěla deset

Vladimír Koten navrhl kompromisní řešení: město rozloží dluh Pirátů do pěti let, kdy ho budou splácet po 2,5 milionech a za každý den prodlení přihodí 0,1 procenta dlužné částky. To však neprošlo. Zastupitelé naopak odsouhlasili rozložení půjčky do deseti let. Proti hlasovalo jen šest zastupitelů z hnutí PRO Chomutov.

Ilustrační foto
Deja vu! Piráti Chomutov opět dluží hráčům peníze

Pohledávka Pirátů vůči městu vznikla v červnu loňského roku. Původně hokejový klub žádal o mimořádnou dotaci pro hokej ve výši 12,5 milionu, zastupitelé však odhlasovali jen stejně vysokou půjčku. Splatná byla letos.