Souboj štětců, dobrodružství hlasu a kontrabasu nebo představení ve stylu „udělej si sám“ nabídne festival alternativního umění Obnaženi. S porcí výtvarna, hudby, tance a divadla zasáhne několik srpnových dní. Zcela neplánovaně se nejspíš stane i největší kulturní událostí v Chomutově, protože město své akce kvůli covidu zrušilo.

Ohrožení zprvu byli i Obnaženi. „Zvažovali jsme, jestli festival pořádat kvůli epidemii a nejistotě nadcházejících měsíců,“ uvedla jedna z dvojice zakladatelek Jana Nuslauerová. „Dostali jsme ale vysokou finanční podporu od ministerstva kultury i od města a přišlo nám, že by bylo škoda nepodpořit umělce, kteří epidemii hodně odnesli,“ vysvětlila.

Program festivalu alternativního umění Obnaženi

7. 8., 17.50 hod.: Vernisáž výstavy Šporgy a Ema (Galerie Město), potrvá do 15. 8.
7. 8., 18.30 hod.: Výtvarný battle (podchod u Galerie Město)
12. 8., 19 hod.: Slam Poetry (atrium knihovny) 
12. – 15. 8., 13 – 17 hod.: Promítání tanečních filmů Kali a That's it (kostel sv. Kateřiny) 
13. 8., 17 hod.: představení Karneval zvířat (divadlo) 
14. 8., 19.30: HLASkontraBAS, koncert Ridiny Ahmedové a Petra Tichého (atrium knihovny) 
14. – 15. 8. Scénář pro čtyři osoby (sklepy u atria knihovny) 
15. 8. V 17 hodin: Výtvarná procházka (sraz u kostela sv. Ignáce) 
15. 8. Od 21 hod.: promítání hudebního belgického filmu Requiem za svět, jak jsme ho znali (letní kino)

Na rozdíl od předešlých ročníků budou v tomto převažovat čeští interpreti. „Dělali jsme rozhodnutí v době, kdy nebylo jisté, jestli se otevřou hranice, takže jsme zvolili alternativu, kdy nebude nutná účast zahraničních umělců,“ vysvětlila další ze zakladatelek festivalu Klára Alexová. Díla umělců z ciziny tak diváci uvidí prostřednictvím tří filmů a jednoho představení.

Hlavní program se bude odehrávat od 12. do 15. srpna, předkrmem k němu ale budou akce už o týden dříve. Půjde o výtvarný souboj v podchodu u vlakové zastávky Chomutov – město a vernisáž výstavy grafik Josefa Šporgyho a jeho dcery Emy.

Festivalové dny pak nabídnou Slam poetry v atriu knihovny, představení Karneval zvířat v divadle a koncert Ridiny Ahmedové a Petra Tichého HLASkontraBAS v atriu.

Koupaliště ve Strupčicích na archivním snímku
S návštěvností to není slavné, shodně hlásí koupaliště na Chomutovsku

Speciálním zážitkem bude představení Scénář pro čtyři osoby podle konceptu nizozemského performera Roba Smorenberga. „Je to představení ve stylu udělej si sám, kde účinkují jen čtyři diváci, text, gramofon a žárovka,“ přináší nápovědu web Obnažených.

Odehrávat se bude ve sklepení pod Špejcharem a místa je potřeba rezervovat si předem on-line nebo od začátku srpna v Café atrium.

Po celé čtyři dny budou mít diváci možnost sledovat promítání tanečních filmů Kali a That's it v kostele sv. Kateřiny, a to v několika odpoledních časech, takže si mohou vybrat podle svých možností.

Pietní místo před chomutovskou arénou.
Lauko si vytetoval iniciály Buchtely: Teď se mnou budeš hrát navždycky...

V doprovodném programu se zájemci mohou zapojit do pohybového a hlasového workshopu, jehož výstupy budou zahrnuté do závěrečné výtvarné procházky městem. Ta představí objekty a instalace ve veřejném prostoru. Jejich autory jsou Jan Zdvořák, Josef Šporgy, Jiří Němec, Dan Černý a Jana Nuslauerová.

Festival Obnaženi se v Chomutově koná posedmnácté a podle jeho zakladatelek se jedná o formát, který se nedá přenést jinam. „Je dělaný pro Chomutov,“ nastínila Klára Alexová. „Odsud obě pocházíme, tady jsme vyrostly, chodily do základní umělecké školy, formovaly se a my to dnes městu emočně vracíme,“ dodala.