Tohle už tu párkrát bylo. I když je parádní počasí a do wakeparku na otvické Bandě by se mohli sjíždět sportovci z celé republiky, hladinu žádné lyže nečeří. Kvůli opravám vleku se začátek sezony posouvá o měsíc. Podle magistrátu by se mohl rozjet na konci května.

„V současné době se provádějí dokončovací práce, to znamená nasazení kotoučů a lan. Předání prací od dodavatele proběhne v tomto týdnu,“ uvedl mluvčí magistrátu Tomáš Branda. Posledním krokem pak bude ještě provedení nových revizí.

Podle vyjádření radnice přípravy na letošní sezonu výrazně zkomplikovalo počasí. „Podvodní práce na ukotvení dvou stožárů, včetně podvodní betonáže, které byly naplánované na začátek března, se kvůli mrazivému počasí a zamrzlé Bandě opozdily téměř o měsíc,“ vysvětlil skluz mluvčí.

Městské slavnosti v Chomutově.
FOTO: Chomutovské slavnosti připomněly vznik republiky

Letos se jedná už o třetí sezonu v řadě, která je o několik týdnů ochuzená. Řada wakeboardistů a wakeskaterů, kteří na Bandu jezdili z celé republiky i z Německa, se vydává do jiných parků, kde pro ně není provoz tak nevypočitatelný.

„Čtvrtým rokem jsem správcem a tři roky jsme v podstatě nejezdili,“ povzdechl si vedoucí parku Jan Vorlík, který je z oseckého spolku Water Sport Club. „Lidi mají zájem přijet, my je ale musíme odmítat,“ dodal.

Posun mezi špičku se nekonal

Když spolek areál přebíral, měl vizi posunout ho na evropskou úroveň. Tu by mu zajistila investice do většího množství překážek, vyšších sloupů a delšího lana, díky kterým jezdci mohou předvádět technicky náročnější triky. Tento posun se nejen nekonal, wakepark ztratil mnohé i ze své původní pověsti a úrovně. „Tři roky bylo v podstatě zavřeno, tři roky potrvá, než park vytáhneme zase nahoru. Letos máme za úkol vrátit ho trochu do normálu, což bude velký oříšek,“ podotkl Vorlík. Obvykle je potřeba roztočit marketingová kola několik měsíců před otevřením. Tím, že spolek neměl jistotu, kdy opravy v režii magistrátu skončí a areál otevře, nezbylo, než aby do poslední chvíle vyčkával.

Lyžařský vlek ve wakeparku byl stejně jako areál Kamencového jezera součástí nájemní smlouvy mezi chomutovským magistrátem a společností CV Relax. Smlouvu město předčasně vypovědělo před sezonou v roce 2016. „Protože vlek byl po 26 letech provozu ve špatném technickém stavu, město hned po vypovězení smlouvy nechalo provést rekonstrukci strojního zařízení a vyměnit lano. Z tohoto důvodu byla sezona zahájena až od poloviny července 2016,“ vysvětlil mluvčí magistrátu Branda.

Vybraná přírodní koupaliště Ústeckého kraje
Zatopené lomy i nudapláž. Venkovní koupaliště otevírají do nové sezony

Loni pak ale na konci června došlo k závadě na sloupu a opravy se protáhly až do letoška. „V loňském roce byly vyjmuty sloupy a zpracovány projekty a postupy prací. K vlastní realizaci bylo možné přistoupit s ohledem na klimatické podmínky až letos v dubnu,“ dodal Branda.

Smlouva se současným nájemcem je uzavřena do roku 2020.