Hory, hory a zase hory. Dnešní cyklotip přináší zatím nejobtížnější trasu. Kdo se nezalekne, ten si užije něco, co jen tak na cyklostezkách nebo turistických trasách nezažije - nemusíte totiž potkat téměř žádného cyklistu nebo turistu. Minimálně tedy v situacích, kdy se nepojede po silnici, ale kdy se bude šplhat po lesních cestách. A těch bude hodně.A vyrážíme!

Odolnější mohou cestu začít v Klášterci a na Měděnec si pěkně vyšlapat, s ohledem na obtížnost je ale pro většinu běžných cyklistů lepší se do horské obce dopravit třeba autem nebo cyklobusem. V Měděnci se dáme směrem k železniční stanici Měděnec zastávka, v půlce cesty odbočíme doleva na polní cestu. Dorazíme na železniční přejezd, za ním doleva a následně doprava, kde nás čeká dlouhý sešup po rovince dolů. Na jeho konci se napojíme na turistickou trasu ze které odbočíme po chvíli šlapání doprava na polní cestu. Dorazíme do Mezilesí asi s pěti obyvateli a šlapeme po cestě stále rovně. Z nepříliš náročné, za to k rychlejšímu šlapání vybízející lesní cesty, vyjedeme na pole, kde se nám naskytne výhled na téměř nekonečné stráně. Po levici vidíme i Jelení horu. To je směr, kterým se vydáme, a tak pokračujeme po poli. V tomto celém úseku jen vzácně někoho potkáte, proto je namístě mít sebou batoh s veškerým nutným vybavením pro kolo. Celou dobu jedete mimo silnice, velké kopce ale tady naštěstí ještě nehrozí.

Stoupák u hranic

Silnici se bohužel ale nevyhneme. Z pole totiž dorazíme nedaleko ke křižovatku, kde se dáme doleva k Přísečnici. Zde nás čekají nějaké kopce, ale nejde o nic hrozného vyšlapat se dají v pohodě a cesta utíká. U křižovatky na přehradu se dáme doprava a sjedeme na hráz. Kdo má čas, může sjet přes Kryštofovy Hamry do nedalekého Schmalzgrube, kde se může vykoupat na místním celkem pěkném, ale hlavně nepřeplněném koupališti. Zbytek přejede hráz, vyhne se závoře a mučení začíná. Zhruba dva kilometry dlouhé lesní stoupání nenabídne úsek pro zvolnění, komu by to nestačilo, může odbočit vpravo (nápis na silnici) na Jelení horu. Sice si tím kopec prodlouží, výhled do okolí je to ale nezapomenutelný. V opačném případě stále pokračujeme po cyklostezce č. 23, dokud nenarazíme na nenápadný ukazatel. U něj doleva a po zhruba sto metrech nás přivítá hezký dřevěný můstek státnic hranice. Jedeme rovně přes les, dokud se neobjevíme na velikém poli. Už jen kvůli tomuto místu stojí za to výlet absolvovat otevřou se nám ohromné prostory, vidíme nekonečné louky, všude okolo hory, Čechy i Německo. Nacházíme se nedaleko malé obce Satzung, kam se dostaneme zhruba po kilometru a půl šlapání na poli. Pozor! Po dešti pole neodpouští.

Čedičová kupa …

V Satzungu jedeme směrem k větrným elektrárnám, přes další pole přijedeme k velké a v Německu ojedinělé čedičové kupě Hirtstein. Kupa nabízí krásný pohled do Čech a na zaniklou vesnici Jilmovou. Až se nabažíme pohledu, sjedeme po jediné silnici dolů a na křižovatce se dáme doleva. Zde pozor. Pokud po krátké chvíli neodbočíte ze silnice doprava do lesa, čeká vás velmi rychlý a několikakilometrový sešup dolů … a následně ještě delší výšlap nahoru k hraničnímu přechodu Reisigmühle/Hora Sv. Šebestiána. Ten vám může sebrat hodně sil, zvlášť pokud šlapete už z Klášterce. Správným odbočením do lesa se horskému utrpení vyhnete.

… a domů

Na hraničním přechodu máte několik možností. Klášterečtí i kadaňští musí zvládnout několik kilometrů na frekventované silnici I/7. Do Kadaně se může sjet přes Výslunní a pak zadem přes elektrárnu, do Klášterce odbočíme ze silnice opět na cyklostezku č. 23, kterou budeme mít pravděpodobně celou sami pro sebe. Do Chomutova je nejlepší odbočit bezprostředně za přechodem, takže také na č.23, ale doleva. Pak č. 3078 a „bezručákem" až do Chomutova tento úsek vydá na vlastní článek.

Vzdálenost: Podle startovní lokality, cca 70 - 80km

Počet obtížnějších stoupání: 2 velmi nepříjemné, jinak nespočet různě dlouhých i prudkých

Čas potřebný k absolvování trasy: Podle kondice a pauz, cca 5 - 6 hodin

Terén: Zpevněné cesty, šotolina, štěrk, lesní cesty, pole, silnice

Vhodné kolo: Horské, trekové

Převýšení: Dohromady cca 2km. Co dodat :-)

Náročnost: Pro běžného cyklistu spíše obtížnější, určitě ne extrémní